Yemek Kurtları, Yemeklerin Et Gibi Kokmasını Sağladı

0
71

Şeker ve Yemek Kurtları Sayesinde Et Gibi Kokan Yeni Bir Baharat

Yeni araştırma, insanların böcek yemenin izini geçmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Yemek kurtları, uzmanların yenilebilir böceklerin “üç büyük” dediği şeyin bir parçasıdır. Yeni araştırmalar, onları daha iştah açıcı hale getirmenin bir yolunu gösteriyor. OLLO/E+/GETTY IMAGES PLUS

Bir kaşık şeker, yemek kurtlarının aşağı inmesine yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, 24 Ağustos’ta American Chemical Society’nin Chicago’daki sonbahar toplantısında bildirdiğine göre, toz haline getirilmiş, pişirilmiş yemek kurtlarına şeker eklemek iştah açıcı “et benzeri” bir kokuya sahip bir baharat oluşturuyor.

Bazı böcekler, yetiştirmek için daha az toprağa ve suya ihtiyaç duydukları için diğer hayvan proteinlerine çevre dostu bir alternatif olarak bulunmuştur. Ancak böceklerin çok fazla yenmediği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve diğer Batılı ülkelerdeki birçok insan, böcekleri çiğneme fikrini genellikle iştah açıcı bulmuyor.

Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nde yeni araştırmaya dahil olmayan biyolojik antropolog Julie Lesnik, “Bir tavada cırcır böceklerini kızartıp taze yemeye hazır çok fazla insan yok” diyor. Böcek bazlı gıdaların nasıl daha çekici hale getirileceğini bulmak, onları daha yaygın hale getirmenin anahtarı olabilir.

Ve başarılı bir böcek bazlı ürün, benzer yiyecekler için kartopu etkisi yaratabilir. Eugene, Ore merkezli böcek yetiştiricisi Brenden Campbell, “Bu araştırmanın gerçekleşmesi gerçekten harika, çünkü herhangi bir noktada insanların anladığı şey bu olabilir ve sonra patlayabilir” diyor. Kısmen böcek bazlı gıda ürünleri yapmak için Gezegen Böcekleri olarak adlandırılır.

Daha önceki bir çalışmada, Güney Kore’deki Wonkwang Üniversitesi’nden kimyager In Hee Cho ve meslektaşları, buharda pişirilmiş, kavrulmuş veya derin yağda kızartılmış yemek kurtlarının yaydığı kokuları analiz ettiler. Buharda pişirilmiş yemek kurtları, mısır gibi tatlı bir koku üretirken, kavrulmuş ve kızartılmış yemek kurtları, et ve deniz ürünlerine daha çok benzeyen kimyasallar saldı.

Ekip, son çalışmalarında, hangi su, şeker ve pişirme süresi kombinasyonlarının özellikle etli bir koku ürettiğini belirledi ve hangisinin en çekici koktuğunu bulmak için bu karışımları gönüllülerle test etti.

Böcek yeme üzerine bir kitap yazan Amy Wright, Cho’nun ekibinin yaptığı gibi böcekleri öğütülmüş veya baharatlarda kullanmak, insanların böcekleri bütün olarak yeme konusundaki tereddütlerini aşmalarına yardımcı olabilir, diyor. (Birincisi, hiç çekingenliği yok. Clarksville, Tenn’deki Austin Peay Eyalet Üniversitesi’nde edebiyat profesörü olan Wright, dairesinde yemek kurdu tutardı ve bunu sandviçlerde ve guacamole’de kullanırdı.)

Lesnik, “Bize tiksindirici gelen pek çok şey var ama biz bunun üzerine mühendislik yaptık” diyor. “Böceklerin diğer yiyecekler gibi muamele gördüğünü görüyoruz ve evet, aromadan bahsediyoruz… ama Doritos mühendislerinin yaptığı da bu.”

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

Park ve IH Cho. Tüketici tercihlerine göre optimize edilmiş un kurdu ( Tenebrio molitor ) bazlı reaksiyon aromalarından aroma profillerinin karşılaştırılması . American Chemical Society Güz 2022 hibrit toplantısı, Chicago, 24 Ağustos 2022.

Seo, HR Kim ve IH Cho. Çiğ ve pişmiş Tenebrio molitor larvalarının (yemek kurdu) aroma özellikleri. Hayvan Kaynaklarının Gıda Bilimi. 1 Temmuz 2020’de çevrimiçi yayınlandı.

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz