Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Geliyor?

Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Geliyor?

Çok az şey öğle yemeği sonrası uyku isteği kadar karşı konulmazdır, ama neden yemekten sonra uykumuz geliyor? Sonuçta, yiyecek bir enerji kaynağıdır, bir enerji avcısı değil.
Ne yazık ki, insan vücudu o kadar basit değil, bir kişinin ne kadar yorgun hissettiğini belirlemek için bir dizi faktör devreye giriyor.


Mikrobiyoloji geçmişine sahip bir beslenme uzmanı olan Claire Shortt, WordsSideKick.com’a

Bir yemek yediğimiz zaman, bağırsakta ve vücutta bir dizi eylemi teşvik ediyor” dedi. Yemek yedikten sonra neden uykum geliyor?

Çok az şey öğle yemeği sonrası uyku isteği kadar karşı konulmazdır, ama neden yemekten sonra uykumuz geliyor? Sonuçta, yiyecek bir enerji kaynağıdır, bir enerji avcısı değil – değil mi?

Ne yazık ki, insan vücudu o kadar basit değil, bir kişinin ne kadar yorgun hissettiğini belirlemek için bir dizi faktör devreye giriyor. Mikrobiyoloji geçmişine sahip bir beslenme uzmanı olan Claire Shortt, WordsSideKick.com’a “Bir yemek yediğimiz zaman, bağırsakta ve vücutta bir dizi eylemi teşvik ediyor” dedi.
Shortt’a göre, dalgalı kan şekeri seviyeleri, yemekten sonra yaşadığımız uyku hissine katkıda bulunan faktörlerden biri olabilir. “Yüksek şekerli yiyecekler yediğimiz zaman kan şekerimizin yükselmesine ve ardından hızla düşmesine neden olabilir” diye açıkladı. Ortaya çıkan gel-git ani yorgunluğa neden olabilir.

Bununla birlikte, hormonlarımızın da oynayacağı bir rolü de düşünürsek, yemek yedikten sonra bazen serotonin üretiminde ve salınımında bir artış görebiliriz. Bu, halk arasında “iyi hissetme hormonu” olarak bilinmesine rağmen, başka yan etkileri de olabilir.
Shortt, “Artan hormon seviyeleri bizi biraz uykulu hissetmemize neden olabilir” dedi. “Bazı araştırmacılar, serotonin hormonunun artan seviyelerinin buna neden olduğunu öne sürüyorlar.

Serotonin ruh halimizde ve uyku döngülerimizde kritik bir rol oynar ve yemekten sonra seviyeler yükseldiğinde uykulu hissetmenize neden olabilir.

Spor Hekimliği hakkında yayınlanan çalışmalar şunları söylüyor: “Serotonin uyku, uyuşukluk ve motivasyon kaybı üzerindeki iyi bilinen etkileri nedeniyle yorgunlukla ilişkilendirilmiştir.” Aynı çalışma, serotoninin burada önemli bir rol oynadığını kanıtlamak için daha sağlam kanıtlara da ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Bu nedenle, kesin olarak söylenemezken, yemekten sonra serotonin seviyelerindeki artış, bu korkunç sersemlik hissinden sorumlu olabilir.

Hangi Yiyecekler İnsanı En Çok Uykuya Sokar?

Shortt, WordsSideKick.com’a bazı gıdaların diğerlerine göre yorgunluğa neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

“Triptofan” adı verilen amino asitten zengin besinler yemek biraz uyuşukluğa neden olabilir. Bunun nedeni serotonin üretiminde yer almasıdır. Triptofan peynir, yumurta, hindi gibi protein açısından zengin birçok gıdada bulunur.

Kiraz gibi diğer bazı yiyecekler, uykunuzu iyileştirebilecek melatonin seviyenizi etkileyebilir. Uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olmak için yüksek düzeyde melatonin içeren süt bile satın alabilirsiniz.”

Melatonin’in fizyolojik etkileri hakkında Neurochirurgie dergisindeki bir yayın Şöyle diyor: “Melatoninin sirkadiyen ritimlerin, özellikle de çekirdek sıcaklık ve uyku-uyanıklık ritimlerinin eşleşmesini stabilize ettiğine ve güçlendirdiğine dair bazı kanıtlar var.”
Ancak yemeklerden sonra daha az durgun bir ruh hali için kullanılacak kesin bir içerik listesi sağlamak zor. Shortt’a göre bunun nedeni, bir kişinin belirli gıda türlerine tepkisinin aynı zamanda alerji veya intoleransa da gelebilmesidir.

Bazen ‘beyin sisi’ olarak da bilinen yemekten sonra yorgunluk veya bulanıklık hissi, genellikle gıda alerjisi ve intoleransı olan veya ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) adı verilen bir rahatsızlığı olan kişilerde görülür.

Yemekten Sonra Uykulu Hissetmek Nasıl Önlenir?

İnsanların yemek yedikten sonra neden bazen uykulu hissettiklerine dair araştırmalar henüz nihai bir cevap vermese de Shortt, öğleden sonra üretkenlik düzeylerini artırmaya çalışan insanların atabilecekleri bazı adımlar olduğunu söyledi.

Shortt, “Öğünlere yüksek lifli gıdaları dahil etmek, kan şekeri seviyenizi stabilize etmenize ve bu çarpışmayı önlemenize yardımcı olabilir, bu da uykulu olma ihtimalinizin daha düşük olduğu anlamına gelir” dedi. “Düzenli yemek yemeye çalışın ve çok büyük porsiyonlar yemekten kaçının. Bu, sindirim sisteminizi aşırı yükleyerek yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir.”

Yazan: Anıl MARAL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Anıl Maral (Bronz Yazar) hakkında 22 makale
Çukurova üniversitesi Veteriner Hekimliği öğrencisiyim. Evrenin her köşesine meraklıyım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*