Yeni Beyin İmplantları, İnsanların Düşüncelerinden ‘Okunan’ Kelimeler

Yeni Beyin İmplantları, Doğrudan İnsanların Düşüncelerinden ‘Okunan’ Kelimeler

Cihazlar, felçli ve konuşamayan diğer kişilerin iletişim kurmasına izin verebilir.

Bilim adamları, birinin kaybettiği iletişim yeteneğini geri kazanmak için, dahili konuşmayı harici sinyallere dönüştürmek için deneysel beyin implantları kullandılar. MALTE MUELLER/FSTOP/GETTY IMAGES PLUS

Bilim insanları, kelimeleri doğrudan beyinden “okumanın” yollarını buldular. Beyin implantları, dahili konuşmayı harici sinyallere çevirerek, felçli konuşma veya yazma yeteneklerini sesli hale getirerek diğer hastalıkları olan kişilerin iletişim kurmasına izin verebilir.

Nörobilimci ve nörokritik bakım doktoru Leigh Hochberg, 13 Kasım’da Society for Neuroscience’ın yıllık toplantısında sunulan iki çalışmanın yeni sonuçlarının, beyin implantlarının kaybedilen iletişimi yeniden sağlamak için sahip olduğu “olağanüstü potansiyele dair ek kanıtlar sağladığını” söylüyor.

İletişim kurmak için yardıma ihtiyacı olan bazı kişiler, şu anda göz değiştirme gibi küçük hareketler gerektiren cihazları kullanabilir. Bu görevler herkes için mümkün değil. Dolayısıyla yeni çalışmalar, bir kişinin düşünmekten başka bir şey yapmamasını gerektiren içsel konuşmayı hedef aldı.

Caltech’te bir sinirbilimci olan Sarah Wandelt, “Cihazımız doğrudan iç konuşmayı tahmin ederek hastanın sadece kafasının içindeki bir kelimeyi söylemeye odaklanmasına ve bunu metne dönüştürmesine izin veriyor” diyor. Dahili konuşma “hastanın kelimeleri hecelemesini veya ağzından söylemesini istemekten çok daha basit ve daha sezgisel olabilir.

Sözcüklerle ilişkili nöral sinyaller beyne yerleştirilen elektrotlar tarafından algılanır. Sinyaller daha sonra, konuşma oluşturan bilgisayar programları tarafından işitilebilir hale getirilebilecek metne çevrilebilir.

Boston’daki Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu ile Providence’daki Brown Üniversitesi’nden Hochberg, “Bu yaklaşım gerçekten heyecan verici iletişim ve hareketliliğin restorasyonu için temel nörobilim, nöromühendislik ve makine öğrenimi yaklaşımlarını bir araya getirme gücünü pekiştiriyor” diyor.

Wandelt ve meslektaşları, boyundan aşağısı felçli bir kişinin sekiz kelimeden hangisini düşündüğünü doğru bir şekilde tahmin edebildiler. Adam iki dil biliyordu ve araştırmacılar hem İngilizce hem de İspanyolca sözcükleri tespit edebildiler.

Elektrotlar, konuşma ve el hareketleriyle ilgili bir beyin alanı olan arka parietal korteksinde sinir hücresi sinyallerini aldı. Wandelt, oradaki bir beyin implantının sonunda genellikle elle yapılan görevleri yerine getirebilen cihazları kontrol etmek için kullanılabileceğini söylüyor.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nden sinirbilimci Sean Metzger ve meslektaşları tarafından yönetilen başka bir yaklaşım, hecelemeye dayanıyordu. Katılımcı, bir araba kazası ve felç geçirdikten sonra 15 yıldan fazla konuşamayan Pancho adında bir adamdı. Yeni çalışmada Pancho harfleri kullanmadı; bunun yerine sessizce A için “alfa” ve E için “eko” gibi kod sözcükleri söylemeye çalıştı.

Adam bu kod harflerini kelimelere dökerek “Bunu istemiyorum” ve “Şaka yapıyor olmalısın” gibi cümleler üretti. Her heceleme seansı, adam elini sıkmaya çalıştığında sona erecek ve böylece kod çözmeyi durduracak hareketle ilgili bir sinirsel sinyal yaratacaktı. Nörobilim toplantısında sunulan bu sonuçlar, 8 Kasım’da Nature Communications’da da yayınlandı.

Bu sistem, Pancho’nun dakikada yaklaşık yedi kelime üretmesine izin verdi. Bu, mevcut iletişim cihazının dakikada yaklaşık beş kelimeden daha hızlı, ancak normal konuşmadan çok daha yavaş, tipik olarak dakikada yaklaşık 150 kelime. Metzger, “Bir gün ulaşmak istediğimiz hız bu” diyor.

Kullanışlı olması için, mevcut tekniklerin daha hızlı ve daha doğru hale gelmesi gerekecektir. Teknolojinin, belki de daha derin konuşma bozuklukları olan diğer insanlar için işe yarayıp yaramayacağı da belli değil. Hochberg, “Bunlar teknolojiler için hâlâ ilk günler” diyor.

İlerleme ancak çalışmalara gönüllü olan kişilerin yardımıyla mümkün olacaktır. Hochberg, “Bu alan, klinik araştırmalara katılan inanılmaz insanlardan yararlanmaya devam edecek çünkü katılımları bu erken bulguların başarılı bir şekilde klinik kullanıma dönüştürülmesi için kesinlikle hayati önem taşıyor” diyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

Wandelt ve ark. Tetraplejik bir insanda supramarjinal girustan tek birimlerin popülasyonlarından konuşma ve iç konuşmanın kodunun çözülmesi. Sinirbilim Derneği yıllık toplantısı. San Diego. 14 Kasım 2022.

Metzger ve ark. Şiddetli felç ve anartrisi olan bir kişide genelleştirilebilir heceleme için bir konuşma nöroprotezi . Sinirbilim Derneği yıllık toplantısı. San Diego. 14 Kasım 2022.

S. Metzger ve diğerleri. Şiddetli uzuv ve ses felci olan bir bireyde konuşma nöroprotezi kullanılarak genelleştirilebilir yazım. Doğa İletişimi. 8 Kasım 2022’de çevrimiçi yayınlandı.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*