Yeni Bir Dinozor Türü Bulundu

Yeni Bir Dinozor Türü Bulundu

Moğolistan’da yer alan Gobi Gölü’nde dişsiz yeni bir dinozor türü bulundu. Bulunan bu yeni fosile, Uluslararası araştırma ekibi Oksoko avarsan ismini verdiler.

Bir çok fosille bir arada bulunan Oksoko avarsan, ellerinde 2 adet parmak bulunduruyor. Yaklaşık 100 milyon yıllık olan bu fosil, tüylerle kaplı ve bir gagaya sahip. Bütün şekilde ortaya çıkarılan bu fosil 2 metre boyunda ve bir papağana benziyor. 

Bulunan bu fosilin bir önemide bazı hayvanların kuşlar gibi evrim geçirirken parmaklarını nasıl kaybettiğinin yolunu ayınlatacağını öne sürüyorlar. Fosilleri inceleyen bilim insanları yakın akrabaları 3 parmaklıyken Oksoko avarsan 2 parmağa sahip olduğunu belirtiyorlar. Bu durumun Geç Kretase Dönemi’nde meydana gelen bir adaptasyonun nenden olabileceğini vurguluyorlar. 

Bu fosil Oviraptor olarak isimlendirilen 3 parmaklı dinozorlar parmak kaybına dair ilk defa bir kanıt olmuş oluyor. Bu tür adaptasyon sonucu oluşmuş olan değişimler beslenme durumunu ve yaşam tarzını değiştirebileceğini belirten bilim insanları potansiyel olarak çeşitlenip çoğalabileceğinin altını çiziyorlar.

Aynı yerde bulunan 4 adet genç Oksoko avarsan fosili, bu canlıların grup halinde yaşadıkları fikrini da artırmış oluyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Uçlardaki Dinozor Türleri

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Bir Dinozorda İlk Defa Kötü Huylu Kanser Tespit Edildi

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Dinozorlar Uçabiliyor mudu (Microraptor) ?

İlginizi çekebilecek bir video: Merak Ettikleriniz #5 / Dinozorlar / Richard Owen

İlginizi çekebilecek bir video: Sıra Dışı Dinozorlar / TOP #10 (2. Bölüm)

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*