Yeni Bir Karaciğer Virüsü Bulundu

Yeni Bir Karaciğer Virüsü

Bilim insanları, geçici olarak insan sirkovirüsü 1 (HCirV-1) olarak adlandırılan, önceden bilinmeyen bir sirkovirüs türü tanımladılar. Sirkovirüsler; solunum, böbrek, dermatolojik ve üreme sorunlarına neden olabilecekleri çeşitli hayvan türlerinde ilk olarak 1974’te tanımlanan küçük, oldukça dirençli DNA virüslerinin bir ailesidir. HCirV-1, bilinen hayvan sirkovirüslerinden uzak yeni bir virüstür. İmmünsüpresif tedavi gören bir hastanın karaciğerindeki hasara karıştığı gösterilmiştir.
Yeni Bir Karaciğer Virüsü: Sirkovirüsü 1

Hayvan virüslerinin insanlara bulaştığı bilimsel literatürde düzenli olarak bildirilmesine rağmen, Avrupa’da bir hastada yeni bir virüsün tanımlanması nadirdir. Ancak yakın tarihli bir çalışmanın parçası olarak; bilim insanları ve doktorlar insan hepatitine karışan ilk sirkovirüsü belirlediler. Hastanın birkaç semptomu olan açıklanamayan kronik hepatiti vardı. 17 yıl önce kalp-akciğer nakli geçirmişti ve o zamandan beri düzenli olarak izleniyordu. Çalışmanın son yazarı, Institut Pasteur’ün Patojen Keşif laboratuvarı başkanı ve Alfort Ulusal Veterinerlik Okulu’nda (EnvA) Viroloji Profesörü olan Marc Eloit, “tamame beklenmedik bir virüs.” diye ekledi.

Mart 2022’de Necker-Enfants Malades Hastanesi (AP-HP) Klinik Mikrobiyoloji Bölümü ile işbirliği içinde, hepatitinin belirlenebilir bir nedeni olmayan, immünsüpresif tedavi alan bu 61 yaşındaki kadın hastanın patolojik doku örnekleri mikrobiyal dizileri bulmak için sekanslandı. Dokulardan çıkarılan RNA (ribonükleik asit) dizileri analiz edildi ve bilinen mikroplarınkilerle karşılaştırıldı. “Amaç, samanlıkta iğne aramak gibi, elde edilen tüm diziler arasından ilgilenilen dizileri belirlemektir!” diye devam ediyor bilim insanı Marc Eloit. Bu binlerce RNA dizisi, mNGS (metagenomik yeni nesil dizileme) yüksek verimli dizileme teknikleri ve gelişmiş algoritmalar kullanılarak paralel olarak analiz edildi. Yaygın etiyolojileri dışladıktan sonra, analiz, geçici olarak insan sirkovirüsü 1 (HCirV-1) olarak adlandırılan, önceden bilinmeyen bir sirkovirüs türünün tanımlanmasına yol açtı. Başka bir viral veya bakteriyel sekans bulunamadı.

Yeni Bir Karaciğer Virüsü: Sirkovirüs

HCirV-1’in hepatite katılımı daha sonra hastadan önceki yıllarda nakil sonrası tedavisinin bir parçası olarak alınan numunelerin analiz edilmesiyle gösterildi. Sonuçlar, HCirV-1 viral genomunun 2017’den 2019’a kadar kan örneklerinde tespit edilemediğini ve ardından konsantrasyonunun Eylül 2021’de zirveye ulaştığını gösterdi. Karaciğer hücrelerinde viral replikasyon gösterildi (karaciğer hücrelerinin %2 ila %3‘ü enfekte oldu), işaret ederek HCirV-1’in karaciğer hasarındaki rolüne: virüs, kopyalamak için karaciğer hücresindeki kaynakları kullandıktan sonra, hücreyi yok eder.

Kasım 2021’den itibaren antiviral tedavinin ardından hastanın karaciğer enzimleri normal seviyelere dönerek hepatik sitolizin sona erdiğini gösterdi.

Geçen Nisan ayında Birleşik Krallık ve İrlanda’da çocuklarda bildirilen ve DSÖ tarafından işaret edilen akut hepatit vakalarının da gösterdiği gibi, etiyolojisi bilinmeyen hepatitin teşhisi büyük bir zorluk olmaya devam etmektedir. Uygun tedavi sunabilmek ve hastaları etkili bir şekilde izleyebilmek için hepatitin nedenini ve özellikle viral olup olmadığını bilinmesi gerekiyor. İnsanlarda patojen olan bu yeni virüsün tanımlanması ve bir testin geliştirilmesi herhangi bir hastane laboratuvarı tarafından gerçekleştirilebilen, hepatitli hastaların teşhis ve izlenmesi için yeni bir araç sunuyor.

Bazı sirkovirüsler hayvanlar için patojen olmasına ve özellikle domuzlara aşı uygulanabilmesine rağmen, bu insanlar için patojenik olduğu bilinen ilk sirkovirüstür. Hastanın semptomları hafif kaldı; kombine naklinin ardından yakından izlendiği için virüs tanımlanabildi. Virüsün kaynağı – ister insanlarda dolaşıyor, ister hayvan kaynaklı olsun – henüz tanımlanmadı ve enfeksiyonun kaynağı (temas, gıda vb.) bilinmiyor. Bilim insanları, keşiflerinin ardından, kaynağı bilinmeyen hepatitin etiyolojik teşhisi için artık mevcut olan spesifik bir PCR testi geliştirdiler. Bir serolojik test de geliştirilmektedir.

Bu sonuçlar, yeni veya beklenmedik patojenlerin tanımlanmasında bu tür sıralama analizinin değerini gösteriyor. Tedaviyi buna göre uyarlayabilmeleri için klinisyenlerin bir enfeksiyonun viral olup olmadığını bilmesi her zaman önemlidir. 

Yazan:Bilge KAPLAN

Discovery of a circovirus involved in human hepatitis, 01.02.2023, Science News

Kaynak* YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*