Yeni Bir Süper Bilgisayar Simülasyonu, Evrenin Evrimini Canlandırıyor

Erken evrenin yeni bir simülasyonundan alınan bu anlık görüntüde radyasyon (mavi), yıldızların ve galaksilerin (beyaz) yoğun iplikçiklerinden yayılıyor. P. OCVİRK/OBSERVATOİRE ASTRONOMİQUE DE STRASBOURG, PAUL SHAPİRO/THE UNİVERSİTY OF TEXAS AT AUSTİN, THE COSMİC DAWN & CLUES COLLABORATİONS, SUMMİT/OAK RİDGE LEADERSHİP COMPUTİNG FACİLİTY

Yeni Bir Süper Bilgisayar Simülasyonu, Evrenin Evrimini Canlandırıyor

Araştırmacılar, erken kozmosun şimdiye kadarki en doğru ve ayrıntılı görüntüsü olduğunu bildirdi.

Erken evrenin yeni bir simülasyonundan alınan bu anlık görüntüde radyasyon (mavi), yıldızların ve galaksilerin (beyaz) yoğun iplikçiklerinden yayılıyor. P. OCVİRK/OBSERVATOİRE ASTRONOMİQUE DE STRASBOURG, PAUL SHAPİRO/THE UNİVERSİTY OF TEXAS AT AUSTİN, THE COSMİC DAWN & CLUES COLLABORATİONS, SUMMİT/OAK RİDGE LEADERSHİP COMPUTİNG FACİLİTY – Yeni Bir Süper Bilgisayar Simülasyonu, Evrenin Evrimini Canlandırıyor

Bebek evren, kozmosun oluşum yıllarının yeni bir süper bilgisayar simülasyonunda özelliksiz bir manzaradan karmaşık bir ağa dönüşüyor.

Simülasyondan bir animasyon, evrenimizin pürüzsüz, soğuk bir gaz bulutundan bugün gördüğümüz galaksilerin ve yıldızların topaklı saçılımına dönüştüğünü gösteriyor. Araştırmacılar, Royal Astronomical Society’nin Kasım Aylık Bildirimlerinde, evrenin evriminin şimdiye kadar üretilmiş en eksiksiz, ayrıntılı ve doğru kopyası olduğunu bildiriyor.

Kozmosun geçmişine bu sanal bakış, Büyük Patlama’dan yaklaşık 10 milyon yıl sonra “kozmik karanlık çağlar” ile başlayan evrenin tarihinin izini süren Kozmik Şafak Projesi’nin üçüncü tekrarı olan CoDaIII’ün sonucudur. Austin’deki Texas Üniversitesi’nden astronom Paul Shapiro, bu noktada, zamanın en başında, yaklaşık 13,8 milyar yıl önce üretilen sıcak gazın soğuyarak ışıktan yoksun, özelliksiz bir buluta dönüştüğünü söylüyor.

Yaklaşık 100 milyon yıl sonra, Büyük Patlama’dan arta kalan gazdaki küçük dalgalanmalar, gazların bir araya toplanmasına neden oldu. Bu, galaksilerin ve yıldızların doğduğu yerde bir madde ağı oluşturan uzun, ipliksi iplikçiklere yol açtı.

 İlk galaksilerden gelen radyasyon evreni aydınlatırken, Büyük Patlama’dan yaklaşık 700 milyon yıl sonrasına kadar devam eden yeniden iyonlaşma çağı adı verilen bir dönemde bir zamanlar soğuk olan gaz bulutlarındaki atomlardan elektronları kopardı.

Shapiro, CoDaIII’ün radyasyon ve evrendeki madde akışı arasındaki karmaşık etkileşimi tam olarak açıklayan ilk simülasyon olduğunu söylüyor. Kozmik karanlık çağlardan başlayarak, modern evrendeki maddenin dağılımının şekillendiği sonraki birkaç milyar yılı kapsar.

Shapiro, simülasyondan alınan animasyonun, erken evrenin yapısının “günümüzde gençliklerini, doğumlarını veya yeniden iyonlaşma çağındaki atalarını hatırlayan galaksilere damgasını vurduğunu” grafiksel olarak gösterdiğini söylüyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

JSW Lewis ve ark. Kısa iyonlaştırıcı foton, Yeniden İyonlaşma Çağının yeni bir tamamen eşleştirilmiş radyasyon-hidrodinamik simülasyonu olan Kozmik Şafak III’te z = 6’daki serbest yol anlamına gelir. Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleri. Cilt 516, Kasım 2022, s. 3389. Doi:10.1093/mnras/stac2383.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 152 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*