Yeni Bulunan ‘Vraksız’ Bir Kurbağa Türü Dokunarak İletişim Kuruyor

Yeni keşfedilen bir kurbağa (Hyperolius ukaguruensis), vıraklamak yerine, dokunma duyusu yoluyla iletişim kurmak için boğazındaki dikenleri kullanabilir. CHRİSTOPH LİEDTKE

Yeni Bulunan ‘Vraksız’ Bir Kurbağa Türü Dokunarak İletişim Kuruyor

Hayvanlar çağrılar yerine, potansiyel eşleri tanımak için boğazındaki dikenleri kullanabilir.

Yeni keşfedilen bir kurbağa (Hyperolius ukaguruensis), vıraklamak yerine, dokunma duyusu yoluyla iletişim kurmak için boğazındaki dikenleri kullanabilir. CHRİSTOPH LİEDTKE

Yeni keşfedilen bir kurbağa türü hiç ses çıkarmıyor. Pek çok kurbağa, yarı saydam olmaktan beceriksiz atlayıcılara kadar alışılmadık özelliklere sahiptir. Yakın zamanda keşfedilen amfibinin ise hiç sesi yok. Doğu Afrika’da yaşayan Dikenli Boğazlı Kamış Kurbağaları adı verilen diğer yedi sessiz kurbağa türünden oluşan bir gruba katıldı.

Cincinnati Üniversitesi’nden koruma biyoloğu Lucinda Lawson, erkek kurbağaların boğazlarındaki dikenlerin, dişi kurbağaları yani potansiyel eşlerine dokunarak, bir çeşit braille gibi tanımalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Lawson ve meslektaşları, 2019’da Tanzanya’nın Ukaguru Dağları’ndaki vahşi yaşamı araştırırken, sadece 25 milimetre uzunluğundaki küçük kurbağayı gördüler. Ekip, şimdi adı Hyperolius ukaguruensis olan hayvanın dikenli boğazlı bir kamış kurbağası olduğunu hemen tanıdı. Ama bir şeyler yanlış görünüyordu.

Lawson, “Yanlış renkti” diyor. Bu gruptaki kurbağaların çoğu yeşil ve gümüştü ama bu altın ve kahverengiydi. Tuhaf kurbağanın önemsiz renk varyasyonlarına sahip olup olmadığını veya yeni bir tür olup olmadığını kontrol etmek için yapılan bazı hızlı ölçümler, gözlerinin diğer Dikenli Boğazlı Kamış Kurbağalarından daha küçük olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacı Lawson, “Hadi biraz genetik çalışalım,” diyor.

Şüphelenilen yeni türe ait gibi görünen iki kurbağa ve bilinen dikenli boğazlı türlere ait 10 birey üzerinde DNA testleri yaptılar. Lawson ve meslektaşlarının 2 Şubat’ta PLOS ONE’da bildirdiğine göre, altın kurbağaların genetik yapısını diğerlerininkiyle karşılaştırarak, kurbağaların genetik olarak farklı olduğunu ortaya çıkardı.

Altın renkli Hyperolius ukaguruensis , aynı zamanda sesi olmayan ancak tipik olarak yeşil olan dikenli boyunlu kamış kurbağalarından sıyrılıyor. CHRİSTOPH LİEDTKE – Yeni Bulunan ‘Vraksız’ Bir Kurbağa Türü Dokunarak İletişim Kuruyor

Bu sessiz gruptaki her kurbağa türü H. ukaguruensis dahil kendi izole orman alanında yaşar. Daha önce bilinen yedi türün tümü tehlike altında veya savunmasız durumda. Lawson, bu inzivanın, türleri ayırt etmeyi ve onları koruma öncelik listesine eklemeyi hayati hale getirdiğini söylüyor. Ardından hükümetler ve kuruluşlar, yeni, potansiyel olarak tehlike altında olan hayvanın evi olarak adlandırdığı bölgeyi korumaya başlayabilir.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

Lawson ve ark. Tanzanya’daki Ukaguru Dağları’ndan yeni, menzili kısıtlı bir türün tanımıyla dikenli boğazlı kamış kurbağalarının (Anura: Hyperoliidae) çeşitlendirilmesi. PLOS ONE. 2 Şubat 2023’te çevrimiçi yayınlandı. Doi: 10.1371/journal.pone.0277535.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 152 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*