Yeni Delta Varyant Çalışmaları, Pandeminin Bitmekten Çok Uzak Olduğunu Gösteriyor

Yeni Delta Varyant Çalışmaları, Pandeminin Bitmekten Çok Uzak Olduğunu Gösteriyor

Ufukta COVID-19 kısıtlamalarına yaygın bir dönüş olabilir.

Yeni Delta Varyant Çalışmaları, COVID-19 vakalarında son zamanlarda bir artışa neden olduğu New York City’deki Brighton Beach’te bir metro istasyonundan bir adam çıkıyor.

Sağlık yetkilileri, koronavirüsün delta varyantının virüsün önceki türlerinden endişe verici şekillerde farklı olduğunu keşfediyor. Ve bu farklılıklar, aşılanan insanların geçmişte olduğunu düşündükleri bazı kısıtlamalara geri dönüş anlamına gelebilir.

Varyant, yalnızca önceki türlerden daha bulaşıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanları daha da hasta eder. Yeni verilere göre, aşılı insanlar bile enfekte olabilir ve aşısız insanlar gibi burunlarında benzer seviyelerde viral partikül barındırabilir, bu da aşıların bulaşmayı engelleme kabiliyeti konusunda endişeleri artırıyor. Ancak uzmanlar, bulaşıcılığın sadece burundaki viral seviyelerden daha fazlası olduğuna dikkat çekiyor.

Yeni delta verileri hakkında bilmeniz gereken beş şey:

  1. Aşılı kişilere delta bulaşabilir, ancak aşılar hala çalışıyor.

Araştırmacılar, 30 Temmuz’daki Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunda,  Barnstable County’deki büyük bir salgında koronavirüse yakalanan yaklaşık 470 kişiden yaklaşık yüzde 75’inin yaklaşık 350’sinin aşılarının tam olduğunu bildirdi . Halk sağlığı yetkilileri, bu vakaların çoğunu barlar ve kiralık evler gibi yerlerdeki kapalı ve açık hava etkinliklerine bağladı. İlk olarak Hindistan’da tanımlanan delta varyantı, salgında analiz edilen 133 COVID-19 vakasının 120’sinin veya yüzde 90’ının arkasındaydı.

Ancak, kulağa aşılar işini yapmamış gibi gelse de aşılı kişilerde vakaların yüksek oranı, ilçenin yüksek aşılama oranından kaynaklanıyor olabilir, araştırmacılar diyor ki; 3 Temmuz itibariyle, Barnstable County’de uygun olanların yüzde 70’i aşılanmıştır. Bir toplulukta daha fazla insan aşılandıkça, koronavirüs testi pozitif çıkan birinin aşılardan korunma olasılığı da artıyor. Bunun nedeni, aşıların yüzde 100 etkili olmamasıdır.

En önemlisi, COVID-19 aşıları hala aşılı insanları ciddi hastalıklardan koruyor. 27 Temmuz itibarıyla biri aşısız olmak üzere beş kişi hastaneye kaldırılırken, ölen olmadı. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 162 milyon aşılı kişiden 35.000’inin her hafta semptomatik bir enfeksiyon geliştireceğini tahmin ediyor. Bu, her 100.000 tam aşılı insandan her hafta yaklaşık 21 COVID-19 vakası hastalanıyor. Bu, haftada her 100.000 aşılanmamış insan arasında yaklaşık 179 enfeksiyonla karşılaştırır.

Hastaneye yatışa gelince, CDC’nin hesaplamalarına göre, her 100.000 kişiden iki ila üçü haftalık COVID-19 ile hastaneye kaldırılacak ve her 100.000 kişiden yaklaşık bir kişi ölecek. Bu, aynı kaderi paylaşan tam aşılı insan sayısının yaklaşık 25 katı. Tam aşılı kişilerden haftada 100.000 kişiden 0,1’i hastaneye kaldırılacak ve her hafta 100.000 kişiden 0,04’ü ölecek.

Yeni Delta Varyant Çalışmaları, Pandeminin Bitmekten Çok Uzak Olduğunu Gösteriyor
  1. Aşılı kişiler deltayı başkalarına daha kolay iletebilir, ancak bunda büyük bir uyarı var.

Bu Massachusetts çalışmasında, delta varyantı ile enfekte olmuş hem aşılanmamış hem de aşılanmış kişilerin burunlarında, PCR ile ölçüldüğü üzere benzer seviyelerde koronavirüs genetik materyali vardı ve bu da benzer viral yükleri düşündürdü. Bu yüksek viral yükler, aşılanmış kişilerin en kötü COVID-19’dan korunmalarına rağmen deltayı diğer koronavirüs varyantlarından daha kolay iletebilecekleri anlamına gelebilir.

CDC direktörü Rochelle Walensky 30 Temmuz’da yaptığı açıklamada, bu “ilgili” bulgunun, haftanın başlarında aşılanan kişilerin belirli durumlarda kapalı mekanlarda maske taktığı yönündeki tavsiyesini desteklediğini söyledi.

Ancak bu bulgu büyük uyarılarla birlikte geliyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde klinik mikrobiyolog olan Susan Butler-Wu, sonucun “sadece örnekte ne kadar viral RNA olduğuna dair bir gösterge verir, size bulaşıcılık hakkında hiçbir şey söylemez” diyor. Bu veriler “endişe nedenidir, ancak bu aşılı insanlardan bulaşabilirlik konusunda kesin bir cevap değildir” diyor.

Butler-Wu, aşılı bir kişi enfekte olduğunda ve semptomatik hale geldiğinde, “daha ​​yüksek viral yükleri olacağını zaten biliyorduk” diyor. Ancak aşının başlattığı bağışıklık tepkisi, bu viral parçacıkların çoğunu engelleyebilir.

Yale Üniversitesi’nden bir virolog olan Brett Lindenbach, “Bu viral partiküllerin çoğu muhtemelen antikorlarla kaplıdır” diyor ve viral partiküllerin “daha az bulaşıcı olması gerektiği” anlamına geliyor.

Delta varyantının aşılı insanlardan önceki varyantlardan daha kolay yayılabileceğini söylüyor, ancak bunun kesin olarak gösterilmesinin aşılı insanlardan başkalarına bulaşma olaylarını belgeleyen ayrıntılı çalışmalar gerektireceğini kesin olarak göstermesi. Yine de hem Lindenbach hem de Butler-Wu, aşılı ve aşısız kişiler için maske takmanın delta varyantının yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yeni Delta Varyant Çalışmaları, Pandeminin Bitmekten Çok Uzak Olduğunu Gösteriyor
  1. Delta varyantı aslında insanları daha da hasta edebilir.

Kanada, Singapur ve İskoçya’da yakın zamanda yapılan üç çalışma, varyantın hastaneye yatış, yoğun bakım ünitesine yatış ve ölüm riskini artırdığını göstermektedir.

Kanada’da Toronto Üniversitesi Dalla Lana Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyolog Ashleigh Tuite, farklı koronavirüs varyantlarının insanları daha hasta yapıp yapmadığını görmek için Ontario eyaletinden gelen verileri analiz etti. O ve meslektaşı David Fisman, kimin enfekte olduğu ve enfeksiyonun sonucunun ne olduğu hakkında bilgi sahibiydi. Araştırmacılar, 12 Temmuz’da medRxiv.org’da , aşılama, yaş ve altta yatan sağlık koşullarını hesaba kattıktan sonra bile, delta varyantının hastaneye yatış riskini yüzde 120, yoğun bakım ünitesine kabul riskini yüzde 287 ve ölüm riskini yüzde 137 artırdığını bildirdi. Tuite, “Ve bu, alfa ile gördüklerimizin üzerinde” diyor.

Singapur’da, bir ön çalışma The Lancet SSRN bulundu ön baskısını sunucusuna Haziran 7 yayınlanmıştır delta varyantı neredeyse zatürre riskini iki katına önceki suşları ile karşılaştırıldığında ve yoğun bakım ünitesine kabul edilme, oksijen desteği ihtiyacı ve ölüm riskini artırdığını.

Bu ön veriler henüz diğer bilim adamları tarafından gözden geçirilmedi, ancak İskoçya’daki bir araştırmadan 14 Haziran’da Lancet’te yayınlanan verilerle aynı fikirde. Orada araştırmacılar, delta varyantının alfa varyantına kıyasla hastaneye yatış riskini iki katına çıkardığını buldu.

Aşıların delta varyantına karşı önceki suşlara göre biraz daha az iyi çalıştığına dair kanıtlar var. Yine de aşılama bu ciddi komplikasyon riskini azaltır. Philadelphia Çocuk Hastanesi aşı eğitimi direktörü Paul Offit, aşıların mutfak yangınında yangın söndürücü kullanmaya benzediğini söylüyor. “Amaç evin geri kalanının yanmasını önlemek.” Offit, virüs burun, boğaz ve akciğerlerdeki hücrelere girebilir ve orada çoğalmaya başlayabilir, “böylece asemptomatik bir enfeksiyona veya hafif bir hastalığa sahip olabilirsiniz” diyor.

Ancak aşılanmış bir kişinin bağışıklık sistemi birkaç gün sonra devreye girecek ve enfeksiyonun daha ciddi hastalıklara neden olmasını önleyecektir, “Orta ila şiddetli hastalığı önlemek, hafif hastalığı önlemekten daha kolaydır” diyor.

  1. Delta, koronavirüsün önceki formlarından çok daha bulaşıcıdır.

Virüsün ilk olarak 2019’un sonunda ortaya çıkan atasal versiyonu ile enfekte olan aşılanmamış bir kişi, virüsü ortalama olarak iki ila dört kişiye bulaştırdı.

Bununla birlikte, delta varyantı ile enfekte olan biri, virüsü ortalama olarak beş ila 10 kişiye bulaştırabilir. Bu, suçiçeği bulaşıcılığı ile neredeyse aynı, ilk olarak Washington Post şovu tarafından elde edilen ve yayınlanan dahili CDC belgeleri.

  1. Aşı ve maske gibi halk sağlığı önlemleri çok önemli araçlar olmaya devam ediyor.

CDC, enfeksiyonu önlemek için en etkili araçlardan biri olduğu için maskelemeye geri dönülmesini önerdi.

N95 maskeleri tüm ortamlarda etkilidir, ancak uluslararası bir araştırmacı grubunun 25 Haziran Bilim çalışmasında hesapladığına göre, havadaki virüs konsantrasyonu düşük olduğunda cerrahi maskeler en iyi sonucu verir. Hesaplamaları, maskelerin hem enfeksiyon kapmada hem de herkes maske takarken yaymada en iyi sonucu verdiğini gösteriyor. Ve iyi oturan maskeler, üstte veya yanlarda boşluklara sahip olanlardan daha iyi korur, önceki çalışmalar göstermiştir.

Araştırmacılar 2 Temmuz’da Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunda üç katmanlı pamuklu bez maskelerin de etkili olduğunu bildirdi.

Araştırmacılar, virüs taşıyan aerosol parçacıkları manken kafalarının kaç tanesinin pamuklu maskeli ve maskesiz “nefes aldığını” test etti. Tüm mankenler maske takarsa, havadaki aerosol parçacıklarının birleşik konsantrasyonu, mankenlerin hiçbiri maskelenmediğinde havadaki parçacıkların sayısından yüzde 72 daha düşüktü.

Maskeleri uygun havalandırma ve filtreleme ile birleştirmek daha da yardımcı olabilir. Manken çalışmasında, araştırmacılar ayrıca odanın çeşitli yerlerine iki HEPA filtresi yerleştirdiler. HEPA filtrasyonu, havadaki partiküllere maruz kalmayı, filtrasyon ve maske yapılmamasına kıyasla yüzde 65 oranında azalttı. Tüm mankenler maskelendiğinde ve HEPA filtreleri açıkken, ortalama partikül konsantrasyonu yüzde 90 oranında azaldı.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referanslar

CM Brown ve ark . Büyük halka açık toplantılarla ilişkili COVID-19 aşısı çığır açan enfeksiyonlar dahil SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının salgını — Barnstable County, Massachusetts, Temmuz 2021. Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu. 30 Temmuz 2021’de çevrimiçi yayınlandı. doi: 10.15585/mmwr.mm7031e2.

DN Fisman ve AR Eğitimi. Ontario, Kanada’da yeni SARS-CoV-2 varyantlarının virülansında aşamalı artış. medRxiv.org. 12 Temmuz 2021 tarihinde yayınlandı. doi: 10.1101/2021.07.05.21260050.

SWX Ong ve ark . İlgili SARS-CoV-2 varyantlarının klinik ve virolojik özellikleri: B.1.1.7 (alfa), B.1.351 (beta) ve B.1.617.2’yi (delta) karşılaştıran retrospektif bir kohort çalışması. SSRN. 7 Haziran 2021’de yayınlandı. doi: 10.2139/ssrn.3861566.

 Şeyh et al . İskoçya’da SARS-CoV-2 delta VOC: demografi, hastaneye kabul riski ve aşı etkinliği. Lancet . 14 Haziran 2021’de çevrimiçi yayınlandı. doi: 10.1016/S0140-6736(21)01358-1.

Y.Cheng ve ark . Yüz maskeleri, SARS-CoV-2 bulaşma olasılığını etkili bir şekilde sınırlar. Bilim . Cilt 372, 25 Haziran 2021, s. 1439. doi: 10.1126/science.abg6296.

WG Lindsley ve ark . Taşınabilir hava temizleyicilerinin etkinliği ve simüle edilmiş nefesle verilen SARS-CoV-2 aerosollerine iç mekan maruziyetini azaltmak için maskeleme — Amerika Birleşik Devletleri, 2021. Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu . Cilt 70, 9 Temmuz 2021, s. 972. doi: 10.15585/mmwr.mm7027e1.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*