Yeni Keşif Homo naledi Ateşi Kontrol Ediyormuş

Yeni Keşif Homo naledi Ateşi Kontrol Ediyormuş

Witwatersrand Üniversitesi’nden paleontolog Lee Berger, Homo naledi ölülerini Rising-Star mağaralarının karanlık ve riskli bölgelerine gömdüklerini söylemiş ve çok tepki çekmişti.

Bir çok bilim insanı bu ilkel türün böyle karmaşık ve karanlık mağarayı aydınlatamayacağını ve Homo naledi’nin beyin yapısından dolayı ateşi kontrol edemeyeceğini söylüyordu. Fakat Lee Berger ve çalışma arkadaşları mağarayı detaylı incelediklerinde tavandaki bazı yerlerin kurumla kaplı olduğunu keşfettiler. Bu keşif ateşin kullanılmış olduğunu gösteren kanıtlardır. Bu keşif ile Johannesburg’un kuzeybatısında yer alan 335 bin ila 236 bin yıl önce yaşamış olan Homo naledi, yalnız şempanzelerin kadar beyne sahip olmasına karşın, ateşi kontrol edebildiğini gösterdi.

Araştırmayı yürüten bilim insanları için bu kalıntılar Homo naledi’nin burada karınlarını doyurduğunu da gösteriyor. Mağaranın çeşitli yerinde bulunan izler bu ilkel türün ateşi yalnız yanında taşımadıkları, aynı zamanda bilinçli olarak tutuşturduklarını da gösteriyor.

Barger bu keşif için, “modern insanın eşsizliği ile ilgili görüşlere ters düşüyor. Kendimizi hep daha yüksek yerlerde görüyoruz. Fakat Homo naledi, bizlere bir çok şeyin Homo sapiens’den önce de var olduğunu gösteriyor” diyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Homo naledi may have lit fires in underground caves at least 236,000 years ago, 02.12.2022, Science News

Pre-human ancestor believed to have used fire as a tool, researchers say, 02.12.2022, CBS News

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*