Yeni Koronavirüs Varyantı: Omicron (B.1.1.529)

Güney Afrika’da tespit edilen yeni bir Covid-19 varyantı endişe yarattı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni varyantı Omicron olarak adlandırdı. Peki bu varyant hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Omicron varyantı nedir? Daha yüksek bulaşma riski taşıyor!

Afrika kıtasının güneyindeki bazı ülkelerde ortaya çıkan yeni koronavirüs varyantı Omicron nedeniyle, bu ülkelerden yapılacak seyahatlere kısıtlamalar getirildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, “Bu varyantın Delta varyantına kıyasla daha bulaşıcı olabildiğine ve aşıların bu varyanta karşı daha az etkili olabileceğine yönelik ilk işaretlere sahibiz” dedi.

Javid Cumartesi günü İngiltere’de iki Omicron vakasının tespit edilmesinin ardından seyahat kısıtlaması getirilen ülke sayısını 10’a çıkardı: Angola, Zambiya, Malavi, Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Esvatini, Lesotho ve Güney Afrika.

Map

Güney Afrikalı bilim insanları, mutasyona uğramış varyantın endişe verici bir tür olduğunu söyledi. Ancak önceki varyantlardan daha tehlikeli olup olmadığı net değil. Beta varyantını hali hazırda tespit etmiş olan Güney Afrikalı bilim insanları, yeni varyantın son derece yüksek sayıda mutasyona sahip olduğunu belirtiyor. Bu nedenle var olan aşıların buna karşı ne kadar etkili olacağı belli değil.

“Korkutucu bir mutasyon profiline” sahip olduğu açıklanan B.1.1.529 varyantı, ülkede çok sayıda koronavirüs vakasında tespit edildi.

B.1.1.529’un Diğer Varyantlardan Farkı Ne?

Virolog Tulio de Oliveira düzenlenen sanal basın toplantısında, “Maalesef Güney Afrika’da endişe kaynağı olan yeni bir varyant tespit ettik” diyerek gelişmeleri duyurdu.

En az 32 adet mutasyon geçirmiş olduğuna inanılan varyantın aşılara direnç gösterme ve yayılma yeteneği konusunda endişeler ortaya çıkardığını söyledi.

Bağışıklık sistemi uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “B.1.1.529 kod adlı varyant, deltadan beri ilk defa beni endişelendirdi. Şu ana kadar ki varyantların virüs için en ideal mutasyonlarını toplamış gibi. Güney Afrika’da hızla deltanın yerini alıyor, bu ülkeden seyahat derhal durdurulmalı, PCR’la da tespiti mümkün” dedi. Ayrıca Derya Unutulmaz, üçüncü doz aşının daha önemli hale geldiğini de ekledi.

Resim
“Güney Afrika’da (GA) çıkan bu B.1.1.529 kod adlı varyant, deltadan beri ilk defa beni endişelendirdi. Şu ana kadar ki varyantların virüs için en ideal mutasyonlarını toplamış gibi. GA’da hızla deltanın yerini alıyor, bu ülkeden seyahat derhal durdurulmalı, PCRla da tespiti mümkün.” Derya Unutmaz

‘Spike protein’ adı verilen virüs tutamaçları virüsün vücuttaki hücreleri istila etmesine yardımcı olan şey. Bu yeni varyantta da spike proteinlerde önemli değişiklikler tespit edildi.

Şu an için hala yeni varyantın tam etkisi ve zarar potansiyeli bilinmiyor. Bilim insanları, varyantın tam karakteristik özelliğinin ortaya konulması için ortalama 10 güne ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

ABD’nin bazı bilim kurulu üyeleri de CNN’e yaptıkları açıklamada varyantın bulaşıcılığı ve ne kadar etkili olduğu gibi özelliklerinin belirlenmesi için iki haftaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Aynı bilim insanları, mevcut aşıların bir dereceye kadar Omicron varyantına karşı da koruma sağlayacağına inandıklarını belirtti.

Doktor Francis Collins de “Henüz olmadıysanız üçüncü dozunuzu olun. Panik olmaya gerek yok ancak şu an üçüncü dozu olmak için iyi bir nedenimiz var” dedi.

Birleşik Krallık’taki Imperial Bulaşıcı Hastalık Akademisi’nnde bir virolog olan Tom Peacock, Salı günü Twitter’da yaptığı paylaşımda “çok uzun dallara sahip ve gerçekten korkunç Spike mutasyon profiline olan Güney Afrika ile ilişkili çok küçük bir varyant kümesi” tespit edildiğini yazdı.

COVID-19'un yeni varyantı: Omicron | TRT Haber Foto Galeri

Yeni Varyant ne Kadar Tehlikeli?

Yeni  keşfedilen varyant Omicron, gizemini hala korumakta. Şu an en büyük endişe tutunmasını sağlayan spike proteinlerdeki değişikliklerden ziyade vücudun savunma sistemini aşmaya yetecek kadar yüksek oranda mutasyon geçirmiş olmasıdır.

Şu an bilim insanları bu varyantın ne kadar tehlikeli olabileceğini öngörebilecek yeterli veriye sahip değiller. Uzmanlar en yakın ön görü için en az 10 güne ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Koronavirüsün ‘tehlikeli’ varyantı olarak nitelendirilen Omicron’u Güney Afrika’da ilk tespit eden doktor, semptomların ‘olağan dışı ama hafif’ olduğunu söyledi.

Omicron varyantı olan hastalar hakkında yetkilileri uyaran Dr. Angelique Coetzee, yeni virüsün yaşlılara nasıl zarar verebileceği konusunda endişeli olduğunu kaydetti.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here