Yeni Maymun Türü Bulundu

Yeni Maymun Türü Bulundu

Güneydoğu Asya ormanlarında Yeni Maymun Türü Bulundu.

Güneydoğu Asya ormanlarında bulunan yaprak maymunları (Trachypithecus phayrei) 20 türü bulunan Colobus maymun cinsinin en zengin türüdür. Fakat akrabalık ilişkileri ve evrimleri pek bilinmiyor. Güneydoğu Asya’da ki yağmur ormanlarında yaşayan uzun kuyruklu ve zayıf bedenli bu maymunların nesli tükenme tehdidi altında. 

Bölgede yaprak maymunlarının akrabalığı üstüne çalışma yürüten Alman bilim insanları, ender görülen bu maymun türleri arasında bilinmeyen farklı bir türün keşfedildiğini duyurdular.

Çalışma için barınak ve hayvanat bahçesinde bulunan 8 yaprak maymununu ve Myanmar’da yakalanan 6 hayvanın dışkı örnekleri ile müzedeki bazı eski maymunların DNA örnekleri incelendi.

Çalışma sonucuna göre yeni maymun türünün örneklerinin önceki veriler ile örtüşmediği görüldü. Mitokondriyal DNA’sının yanı sıra görünümünde de farklılıklar var. Tüy rengi, kuyruk uzunluğu ve kafatası büyüklüğü ilk göze gelen farklılıklar. 

Yeni keşfedilen bu Popa  yaprak maymunu türünün üye sayısının 200 ila 250 civarında olduğu düşünülüyor. Bilim insanları, yaşam alnları gittikçe daralan bu maymunlarında neslinin tükenmesinin an meselesi olduğunu belirtiyorlar. Ne yazık ki Güneydoğu Asya’daki yağmur ormanları hızla yok olmaya devam ediyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1370 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*