Yeni Nükleer Füzyon Rekoru Bu Sefer Avrupa’dan

Yeni Nükleer Füzyon Rekoru Bu Sefer Avrupa’dan

Tıpkı Güneş gibi enerji elde etme yöntemi olan Nükleer Füzyon geleceğin enerjisi olarak görülmektedir. Burada yöntemin yanı sıra Güneş gibi büyük enerkilerde elde edilmesi planlanıyor.  Geçtiğimiz günlerde İngiltere JET füzyon testinde yeni bir rekor kırıldı. 5 saniyelik plazma deşarjı esnasında 59 megajoule enerji elde edildi. 

İleride kömür ve gazın yerini alması plananlana bu enerji kaynağı için çalışmalar dünya genelinde devam ediyor. Avrupa Nükleer Füzyon deney merkezi olan JET (Joint European Torus) merkezindeki deneyde elde ekliden enerji önceki rekortmen ABD nükleer füzyonunda elde edilen fazla. Daha önceki rekor 21,7 megajoule kadardı.

Bu deneydeki elde edilen enerjiler şimdilik çok yüksek değil. 1 megejoule 20 derece sıcaklığındaki 3 litre su kaynatmaya yeter. Kabaca deneyde elde edilen enerji ile ancak 157 litre su kayalatılabilir. 

Bu deneyi önemli kılansa rekorun kırılmasıdır. Basitçe anlatmak istersek, bu deneyde makinanın içinde 5 saniye boyunca minik bir yıldız tutulabildiğini ve bu yıldızdan yüksek enerji edilebileceğini göstermiş oldu. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*