Yeni Sıra Dışı Deniz Türler Keşfedildi

Yeni Sıra Dışı Deniz Türler Keşfedildi

Hint Okyanusu’nda bulunan Cocos Adaları’nda yapılan yeni keşif ile, ışık saçan ve yürüyen balıkların da bulunduğu sıra dışı deniz türleri keşfedildi.

Araştırmada Cocos Adaları çevresinde 35 günlük sualtı keşfi yapıldı ve 467.054 kilometrekarelik alan yüksek çözünürlük ile haritalandı. Haritalanma ile daha önce bilinmeyen deniz altında dağ zirveleri ile bir çok yeni canlı keşfedildi.

Cocos Adaları 2 volkanik dağ zirvelerinde olduğu biliniyordu fakat 350 metre derinlikte küçük bir zirvenin daha olduğu ortaya çıktı. Keşifte 5 kilometre derinlikte yaşayan kör yılan balıkları bulundu. Deniz tabanında yürümeye imkan veren ayak benzeri yüzgeçleri olan örümcek balığı (Bathypterois guentheri) de keşfedildi.

Kendilerinden daha büyük avları yutabilmek için gevşek menteşeli çeneleri olan pelikan yılan balığı (Eurypharynx pelecanoides) ve ağızları sivri dişlere benzer yapıyla sahip ışık saçan sloane yılan balığı (Chauliodys sloani) keşfedildi.

Yeni Sıra Dışı Deniz Türler Keşfedildi

Bölge omurgasız faunasının çok çeşitli olduğu belirtildi. Yüzlerce kabuklu türünden örnekler toplandı ve bu örneklerin bir çoğunun yeni türler olabileceği belirtildi.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

‘Spectacular’ and bizarre ocean creatures (like stilt-walking fish) found living near deep-sea volcanoes, 10.11.2022, Live Science

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*