Yere Düşen Yiyecekler İçin 5 Saniye Kuralı

“Yiyecekler yere düştükten 5 saniye içinde alıp üfleyip yersek onlara pislik ve bakteri bulaşamaz.” düşüncesi aslında kendisi kadar komik bir varsayımdır. Gerçekte bir isim yere düştükten sonra bir saniye içerisinde bile yüzeyine çok fazla bakteri yerleşebilir. 2003 yılında Illinois Üniversitesinden Jillian Clarke bu durumu E. coli bakterileri ve çeşitli yiyeceklerle bir araştırma yaptı. Ve bakterilerin 1 saniye içerisinde yiyecekleri kontamine ettiği sonucuna vardı. Bulaş süresini için 1 saniyenin yeterli olduğunu bu çalışamada kanıtlamış oldu. 

Yere Düşen Yiyecekler İçin 5 Saniye Kuralı

Clarke bu çalışmasıya 2003 yılında “Halk Sağlığı “dalındaki “Ig” Nobel Ödülü’nü kazandı. Ig Nobel Ödülleri, Nobel Ödülü ile dalga geçen “gereksiz” keşiflere verilen bir ödüldür. 

Her ne kadar her bakteri hastalık yapıcı olmasa da birçok bakteriye vücudumuzun savunma sistemi bağışıktır. Bu yüzden yere düşen yiyecekleri yediğimizde hastalanma olasılığımız çok azdır. Fakat unutmayın ki bu bakterilerin evrim geçirme hızı çok hızlı olduğundan, bu evrim hızına yetişemediğimizden hasta da olabilirsiniz. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here