Yerküremizden En Uzakta Bulunan İnsan Yapımı Cisim

5 Eylül 1977`de NASA tarafından uzaya gönderilen Voyager 1 uzay aracı, Dünya`dan en uzakta bulunan insan yapımı cisim özelliğini taşımaktadır. Işığın bile Voyager 1`in bulunduğu konumdan Dünya`mıza ulaşması 20 saat sürmektedir. Peki bizden bu kadar uzakta olan ayrıca üstünde bizden izler taşıyan bu aracın görevi nedir ve şu ana kadar neler başarmıştır?

NASA tarafından beş yıl çalışacak biçimde inşa edilen ve 1977 yılında fırlatılan Voyager 1`in asıl görevi Jüpiter, Satürn ve bu gezegenlerin uydularını yakından incelemekti. Fırlatıldıktan bir buçuk yıl sonra ilk hedefi olan Jüpiter`e ulaştı, onu ve uydularını yakından fotoğrafladı. 1980 yılında ise bir diğer hedefi olan Satürn`e ulaşıp gezegeni, halkalarını ve uydularını fotoğrafladı. Böylece bilim insanlarına çok faydalı olan bilimsel veriler sundu. Ayrıca tasarlanmasına sebep olan görevleri de başarıyla tamamlamış oldu.

Görevlerini tamamladıktan sonra, 1990 yılında, geriye doğru baktı ve güneş sistemimizi fotoğrafladı.Hepimizin bildiği, evrendeki yerimizin ne kadar önemsiz ve küçük olduğunu açıkça gözler önüne seren “Soluk Mavi Nokta” fotoğrafı da bu fotoğraflardan biridir. Bu fotoğrafları da çektikten sonra uzayın engin boşluğunda başı boş bir şekilde süzülmeye, Dünya`mızdan uzaklaşmaya devam etti. 2012 yılında Voyager 1, Heliosferi aşmış ve yıldızlar arası uzaya ulaşmıştır. Hala da ilerlemeye devam eden Voyager 1 `in günümüzde Dünya`ya olan uzaklığı 22,532,723,300 km`dir. O kadar uzaktan ışığın bile dünyamıza ulaşması 20 saat sürer. İlk başta beş yıllık görev üzerine tasarlanmasına rağmen Voyager 1, 43 yıldır görevine devam etmekte ve Dünya`daki bilim insanlarına çok önemli yeni bilgiler yollamaya devam etmektedir.

Ayrıca Voyager 1 hakkında en ilgi çekici şeylerden birisi ise üstünde bulunan altın plaktır.Bu plak içinde Dünya’daki biyolojik ve kültürel çeşitliliğe ait bir sürü şey barındırmakta. İçinde hayvan seslerinden, yağmur seslerine, her dilden insan selamlaşmalarına kadar bizi tanımlayan bir sürü şey taşımaktadır. İçinde Türkçe olarak “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun!” denen bir ses kaydı bile vardır. Ayrıca içinde küçük yaştan beri gözleri görmeyen Blind Willie Johnson`un mükemmel şarkısı “Dark Was The Night Cold Was The Ground” bulunmaktadır. Tüm bunların amacı ise bir gün dünya dışı bir yaşam Voyager 1 uzay aracını bulursa biz insanlar hakkında fikir sahibi olmalarını, bizi tanımalarını sağlamaktır. Bir düşünsenize bundan binlerce yıl sonra belki de soyumuz yok olduktan sonra uzayın derinliklerinde bizden kalan tek şey Voyager 1 uzay aracı olacak ve onu bulan akıllı yaşam formları bizi düşünecek, hayaller kuracaklar. Oldukça tüyler ürpertici değil mi?

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***


Yazan: Fatih AĞIRAKAR

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here