Yılanlarda Klitorisin İlk Kanıtı Bulundu

Yılanlarda Klitorisin İlk Kanıtı Bulundu

Bilim insanları sonunda yılanlarda klitorisi buldular ve hatta iki tane buldular.

Araştırmacılar, inceledikleri dokuz dişi yılan türünün hepsinde hemiklitoris adı verilen iki parçalı bir cinsel organın ilk kanıtını buldular.

Klitoris; memeliler, devekuşları ve bunların dışında sınırlı sayıda hayvanda bulunan sertleşebilen dişi cinsel organıdır.

Hemiklitoris – Yılanlarda Klitorisin İlk Kanıtı Bulundu

Yılanlarda cinsel organın ilk resmi kanıtını belgeleyen araştırmaya göre, dişi yılanların bir değil iki tane klitorisi var. Hemiklitoris adı verilen bu iki parçalı klitoris, en az dokuz yılan türünde bulunuyor.

Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden Megan Folwell, “Erkek yılan cinsel organı hakkında bilinen çok şey var, ancak dişiler hakkında o kadar çok şey bilinmiyor – gerçekten hiçbir şey bilinmiyor” diyor. Önceki araştırmalarda yılan klitorisinin var olup olmadığı konusunda net bir şey yoktu. Tartışmayı bitirmek isteyen Folwell ve meslektaşları, Michigan Üniversitesi’nin zooloji koleksiyonundan dişi yılan örneklerini incelemeye başladı.

Folwell, fazla araştırma gerektirmediğini söylüyor. Deriyi soyuyorsunuz ve tam önünüzde duruyor. Baktıkları dokuz türün hepsinde hemiklitor buldular ve hepsi yılanın kuyruğunun alt tarafında bulunuyordu.

Ingram’s Brown Snake (Pseudonaja ingrami)- Yılanlarda Klitorisin İlk Kanıtı Bulundu

Diseksiyonlar ve mikro BT taramaları, türler arasında bir dizi hemiklitoris boyutu ve yapısı ortaya çıkardı. Meksika’ya özgü bir çukur engerek yılanı ( Agkistrodon bilineatus ), dokuz türün en büyük hemiklitorisine sahipken, Avustralyalı bir tür olan Ingram’ın kahverengi yılanı ( Pseudonaja ingrami ) en küçüğüne sahip. İnceledikleri diğer türler arasında yaygın olan ölüm engereği ( Acanthophis antarcticus ), Guatemala süt yılanı ( Lampropeltis anorma ) ve halı pitonu ( Morelia spilota ) yer alıyor. Folwell, hepsi olmasa da çoğu dişi yılan türünün hemiklitore sahip olduğundan şüphelendiğini söylüyor.

Avustralya’da yavru bir halı pitonu

Ayrıca ekip, erkek yılanların ve kertenkelelerin iki parçalı hemipenleri gibi, dişilerin hemiklitorlarının da hassas sinirlerden ve erektil dokudan oluştuğunu buldu. Ancak hemipenlerin aksine, dişilerin hemiklitorlarında çiftleşmeye yardımcı olduğu düşünülen dikenler ve kancalar yoktur. Çalışmaya dahil olmayan Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi’nden Richard Shine , “[klitorisin] orada olduğuna, büyük ve karmaşık olduğuna dair tartışılmaz kanıtlar sağlıyor” diyor . Çalışma sürüngenlerde cinsel anatomi anlayışımızda ileriye doğru büyük bir adım olarak nitelendirilebilir. Şimdi kadın cinsel organını araştıran harika bir bilim insanı topluluğu var ki bu gerçekten heyecan verici bir şey. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynaklar:

Scientists finally found the clitoris on snakes – and there are two, 14.11.2022, New Scientist

First evidence of hemiclitores in snakes, 14.11.2022, Royal Society Publishing

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*