Yiyecekler Neden ve Nasıl Mikrodalgada Patlar?

Yiyecekler Neden ve Nasıl Mikrodalgada Patlar?

Mikrodalga fırının içinde ısıtılan yumurta, patates gibi bazı yiyecekler patlar ve fırının her yerine dağılarak yapışır. Peki bu durumun neden oluyor?

Yiyecekler Neden ve Nasıl Mikrodalgada Patlar?

Mikrodalga fırının içinde mikrodalga ışınları yayan magnetron isimli bir cihaz bulunur. Bu cihazın yaydığı mikrodalga ışınlar, fırının metal yüzeyinden yansıyarak yiyecekler ile etkileşir. Yiyeceklerin içindeki su molekülleri, mikrodalga ışınlarını soğurur. Soğrulan ışınlar su moleküllerinin titreşimine neden olur. Bu enerji ile yiyecekler ısınmış olur. 

Fırında ya da ocakta pişirilen yiyecekler ısı enerjisini dışarıdan içeriye doğru alır. Fakat mikrodalga fırınında ısı yiyeceğin içine kadar işler. Yumurta ve patates gibi bazı yiyecekler ısınırken, orta kısmında oluşan buhar yiyeceğin içinde sıkışır ve hızlıca dışarı çıkamaz. Bu durumun nedeni bu tür yiyeceklerin orta kısmındaki su oranının kabuk kısmına göre daha yoğun olmasından ve su buharının ilerleyebileceği yeterli boşluğun olmamasından kaynaklanır. Sıkışan su buharı belli bir basınça ulaştığında yiyeceği patlatarak dağıtır. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*