Yoktan Var Eden Evren

Yoktan Var Eden Evren

Yoktan Var Eden Evren

Kuantum mekaniğine göre, parçacıklar ve antiparçacıklar durmaksızın her an oluşur ve yok olurlar. Bu ikili var olduklarında çok uzun süre varlıklarını koruyamayıp, birbirini yok eder. 

Yoktan Var Eden Evren

Bu durumun en ilgin yanı Big Bang’den (Büyük Patlama) kısa süre sonra madde ile antimadde arasındaki küçük farkın oluşması. Neden maddenin daha fazla olduğu henüz bilinmiyor fakat bu küçük farktan dolayı madde içeren bir evrende yaşıyoruz. Eğer denge olsaydı evren kısa sürede kendini yok edecekti. 

Bu parçacık ikileminin oluşmasını ve yok olmasını görmemiz çok zor. Fakat bir kara deliğin sınırındaysa işler çok farklı haller alıyor. Olay ufkunda bir parçacık çiftinden biri içeri düşerken, diğeri kara deliğin dışında kalabilir. Kara deliğim içine düşen negatif enerjiye sahip, kurtulan ise pozitif enerjiye sahiptir. İşte kara delikten kurtulmayı başaran bu parçacık Hawking Işımasına neden olur. Kara deliğe düşen parçacık çiftlerinin enerjisi de negatif olduğu için, kara delikten enerji kaçıyor ya da yayıyor denebilir. Bu da kara deliğin enerjisi/kütlesi azalıyor demektir. Bu yutulan negatif parçacık ile kara delik zaman içerisinde “buharlaşıp” yok oluyor. Tabi bu süreç için trilyonlarca trilyonlarca yıl geçmesi gerekiyor. 

Kısaca Hawking Radyasyonu, birbirine zıt ve normal zamanlarda uzay-zaman dokusunun içinde yoktan var, vardan yok olan parçacık ve antiparçacık çiftlerinden birinin kara deliğe düşmesi, diğer parçacığın kara delikten kaçması yoluyla gerçekleşmesi ile oluşur. Bu kuantum alan teorisinin matematiksel altyapısı sağlam bir şekilde yapılmıştır. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*