Yumurtada Çıkmayı Bekleyen Bebek Dinozor 

10 yıldır bir doğa tarihi müzesi bodrumunda bulunan bir dinozor yumurtası, müze odası tekrar düzenlendiği zaman içi açıldı. Yumurtayı açan bilim insanları büyük bir sürpriz ile karşılaştılar. Yumurta içinde çok iyi korunmuş bir dinozor embriyosu bulundu. 17 santimetre büyüklüğünde yumurta 2000 yılında keşfedildiğinden beri Çin’in Ganzhou eyaletindeki müzenin bodrumunda duruyordu. 

Embriyo fosilleri çok nadir keşfedilen fosillerdir ve genellikle de eksiktirler. 66 ila 72 milyon yıllık Oviraptorosaur bebek fosiline “Bebek Yinglian” adı verildi.  Bilim insanları embriyonun kemiklerini incelediler. Bebek dinozor fosilden çıkmak üzereymiş. Günümüz kuşlarına benzer çömelme pozisyonunu almış. Bu davranış tahminen 145 milyon ila 65 milyon yıl önce Kretase döneminde, daha sonraları kuşların türeyeceği theropod olarak bilinen dinozorlarda geliştiği düşünülüyor. Fosili inceleyen bilim insanları, dinozor yumurtadan çıktığı zaman yaklaşık 27 santimetre olacağını belirtiyorlar. 

Keşfedilen bu yeni fosil dinozorların yumurtada nasıl oldukları, embriyoların büyümeleri ve üremeleri hakkında yeni bilgiler veriyor. Bu minik dinozor adeta yumurtadan çıkmayı bekleyen bir kuşu andırıyor. Bu da günümüz kuşlarındaki bir çok özelliğin dinozor atalarından geldiğini kanıtlıyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here