Zaman Geçtikçe Daha mı Hızlı İlerliyor?

0
108

Zaman Geçtikçe Daha mı Hızlı İlerliyor?

Son zamanlarda zamanın daha hızlı geçtiğini mi düşünüyorsunuz. Çevrenizde zamanın daha hızlı aktığına dair şikayetler mi duyorsunuz? Nerdeyse yılın yarısına geldik bile, oysa yılbaşını daha yeni kutlamadık mı? Oysa çocukken zaman hiç bitmeyecek gibi gelirdi. Peki gerçekten de zaman daha mı hızlı ilerliyor? Gelin bakalım.

Zaman Geçtikçe Daha mı Hızlı İlerliyor?

Duke Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı çalışmaya göre yaş ilerlediğinde görsel bilgiyi işleme hızı azalıyor. Bu da zamanın daha hızlı aktığı hissini oluşturuyor. Ayrıca yaş ilerledikçe sinir ağlarının boyları ve karmaşıklığı da arıyor. Dolaysıyla sinyal işleme süresi artıyor. Yine ileri yaşlardaki nöronlardaki hasar miktarının artması da bu durumu olumsuz etkiliyor. 

Sonuç olarak yetişkinler çocuklara kıyasla çok daha az yeni görüntü işliyor. Bu da saat bakımından geçen sürenin herkes için eşit olmasına karşın, algılanan zamanın kişiye göre değişiklik göstermesine neden oluyor. Örneğin güzel bir şeyler izlerken zaman çok çabuk geçerken, sabit kalıp dururken zaman bir türlü geçmek bilmez. 

Çocukluktaki o güzel uzun günlerimizin artık olmamasının sebebi yaşlanan beynimiz.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz