Zamanda Yolculuk Mümkün Mü?

Zamanda yolculuk ederek geçmişe ve geleceğe gitmek mümkün mü?

Zamanda yolculuk hemen herkese ilginç geliyor; çünkü anı yaşayıp farkında olmak ve şu anda ne yaptığımıza dikkat etmek yerine, geçmişle geleceği düşlemeyi daha çekici buluyoruz. Bu konuda Star Wars Bölüm V’ te Yoda’ dan azar işiten Luke Skywalker’ dan pek farkımız yok:

Yaptığımız hataları düzeltmek ve kendimize göre daha iyi bir hayat yaşamak için geçmişe gitmeyi hayal ediyoruz. Bilgisayar oyunlarında yenilince oyunu son kaydettiğimiz yerden yükleyip tekrar denemeye alışık olduğumuzdan gerçek yaşamda da geçmişe gitmeyi arzuluyoruz.

Her ne kadar kulağa sıra dışı gelse de bu teorik olarak mümkün. Sonuçta yanımızda Einstein var ki onun özel ve genel görelilik teorileri hem geçmişe hem de geleceğe gitmeye izin veriyor. Peki nasıl?
Einstein’ ın özel ve genel görelilik teorileri zamana bakışımızı kökten değiştirdi: Özel görelilik, “Işık hızına yaklaşan roketlerin boyu hareket yönünde kısalır ve daha yavaş hareket eden Dünyamıza göre, bu roketlerde zaman çok yavaş akar” dedi. Zamana bir kez görelilik girdi mi, bir daha çıkmak bilmedi:

Genel görelilik de “Gezegen, Güneş ve kara delik gibi güçlü yerçekimine sahip cisimler, dışarıdan bakan birine göre lokal zamanı yavaşlatır” dedi. Özetle kütle uzayı büküyor ve uzay da kütleye nasıl gideceğini gösteriyor. Uzayın bükülmesi ışık hızını yavaşlatmıyor, ancak ışığın A noktasından B noktasına gitme yolunu uzatarak zamanın akışının yavaşlamasına neden oluyor.

İşte modern zamanda yolculuk fikri buradan çıktı. Özel ve genel görelilik teorileri genel olarak zaman yolculuğuna izin veriyor. Dahası bunu nasıl yapacağımızı da gösteriyor.

Yazan: Yusuf ÖZTEMİR

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Zaman Nedir Sorusu? (Albert Einstein)

İlginizi çekebilecek bir video: 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here