Zihin Okumak Neredeyse Mümkün Oldu

Zihin Okumak Neredeyse Mümkün Oluyor

Eğer beyninizin, sırlarınızı saklayabileceğiniz en güvenli yer olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Zira yeni yapılan bir araştırmada, düşüncelerin okunup ekrana aktarabilmesi yolunda büyük adımlar atıldı.

Oregon Üniversitesinden bilim insanlarının geliştirdikleri sistem, insanların anılarını ve düşüncelerini beyin taramaları ile okuyabiliyor ve daha sonra insanların zihinlerindeki yüzleri oluşturup ekrana yansıtıyor.

Araştırmayı ve sistemi detaylandırırsak; bilim insanları, 23 gönüllü katılımcıya 1000 adet insan yüzlerinden oluşan renkli fotoğrafları gösterdiler. Katılımcılar bu fotoğrafları incelerken, fMRI makinesi de katılımcıların beyinlerindeki kan akışında meydana gelen küçük varyasyonları tespit ederek nörolojik aktiviteyi ölçtü. Burada elde edilen belirgiler, gerçek hayatta maruz kalınan yüzlerin matematiksel tanımlamaları üzerinden beyin aktivesini okuyan yapay zeka ile değerlendirildi. Ayrıyeten bilim insanları, yapay zekanın insan yüzlerinin özelliklerini birer kod olarak görebilmesi için, insan yüzleri üzerindeki belirli fiziksel özellikleri tanımlayan 300 farklı algoritma belirlediler.

Esas olarak bu ilk aşama, yapay zeka için bir alıştırma süreci gibiydi. Yani yapay zeka, belirli fiziksel özellikler ile belirli nörolojik aktivitelerin arasındaki bağlantıları bu aşamada öğrendi.

Yapay zeka yeteri kadar beyin etkinliği-yüzün fiziksel özellikleri kod eşleşmelerini gerçekleştirdikten sonra, bilim insanları araştırmanın ikinci aşamasını başlattılar. Araştırmanın ikinci aşamasında fMRI makinesi ile birlikte çalıştırılan yapay zeka, katılımcıların beyin etkinliklerinden zihinlerindeki yüzleri anlamaya çalıştı.

Bu ikinci turdaki yüzlerin tamamı, yapay zekanın alıştırma turundaki öğrendiği yüzlerden büsbütün farklıydı.

fMRI makinesi ile çalışan yapay zeka, beyindeki iki ayrı bölümdeki etkinlik üzerinden her bir yüzü tekrar yarattı. Bu iki bölüm: dil, sayı işleme, konumsal farkındalık ve canlı anıların dahil olduğu aşamaların gerçekleştiği açısal beyin kıvrımı (ANG) ve görsel işaretlerin işlendiği oksipitotemporal korteks (OTC)

Deneyin sonuçlarını aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

The Journal of Neuroscience
The Journal of Neuroscience – Zihin Okumak Neredeyse Mümkün Oldu

Yapılan araştırma zihindeki düşüncelerin görselleştirilmesi açısından umut vaat etse de; halen beyindeki karmaşık anıların tam olarak görselleştirilebilmesinden uzağız. Herhangi bir yapay zekanın zihindeki anıların ne olduğunu belirleyebilmesi için, ya bilim insanları tarafından bütün değişkenlerin yazılıma eklenmesi ya da bütün bir çevreyi kendi kendine öğrenmesi gerekir. Ancak bu kadar fazla değişkenin insan eliyle belirlenip yazılıma eklenmesi on yıllar alabilir ve halen kendi kendisine bir insan gibi öğrenebilen yapay zeka geliştirilebilmiş değil. Yani suçluların zihinlerini fMRI makinesi ile tarayıp, olayları izleyebilmemiz şu an için mümkün değil gibi görünüyor.

Yazan: Alihan KÜÇÜK

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*