Daha Fazlası

  Zorda Kalınca Apendikse Sığınan Yararlı Bakteriler

  Zorda Kalınca Apendikse Sığınan Yararlı Bakteriler

  Apendiks ya da daha çok bilinen okunmasıyla apendis birçok insanın duymuş olduğu bir yapı olsa da ne işe yaradığı pek bilinmez. Aslında bakılırsa bilim insanları da yakın zamana kadar ne işe yaradığını bilmiyordu.

  Vücutta kalın bağırsak ve ince bağırsağın karşılaştığı noktanın hemen yanında kese şeklinde (solucan tipinde) bir yapıdır. İltihaplandığında diğer bir deyişle ‘patladığında’ ölümcül olabilen bu yapıyı vücuttan uzaklaştırıldığında da işleyişte herhangi bir sıkıntı görünmüyordu. Bu ve bu gibi sebeplerden ötürü olsa gerek, evrimsel süreçte atalarımızdan bize kalan körelmiş bir yapı olduğu düşünülüyordu. Ancak Duke Üniversitesin’de yapılan bir dizi gözlem ve deneyler bu garip organa olan bakış açılarını büyük oranda değiştirdi. Prof. Bill Parker ve arkadaşları tarafından yapılan bu çalışmaların sonucunda, apandisin “yararlı bakteriler için güvenli bir ev” olduğunu söylemişlerdir. Peki bu durum ne ifade ediyor?

  depositphotos – Apendiks / Zorda Kalınca Apendikse Sığınan Yararlı Bakteriler

  Daha önce bakterilerin tüm bedenimiz için ne kadar önemli olduğuna değinmiştik. İshal gibi bağırsak içeriğinin boşaltıldığı durumlarda, kurunun yanında yaşta yanar prensibi ile kötü huylu bakterilerle birlikte iyi huylu (yaralı) bakterilerinde dışarı atılması kaçınılmazdır. İşte bu nokta da devreye giren ev sahibi: apendiks. Yararlı bakterileri içerisine alarak onlara koruyuculuk yaptığı ve sıkıntılı durum geçtiğinde de zararlı bakteriler bağırsağa yerleşene kadar yararlı bakterilerin bağırsağın yüzeyine yerleştiği düşünülmektedir. Yani kısaca yapılan bu çalışmalara göre apendiks yararlı bakterilere koruyuculuk yapmaktadır.
  Bu çalışmalar dışında da, insan fetüsünde apendiks bölgesinde vücudun iç düzeninde ki dengeyi sağlayan hücrelerin bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca beyaz kan hücrelerinin üretimi ve lenf sistemiyle yakın ilişkileri olduğu gözlemlenmiştir.
  Kaynak****
  Nazlican ilhan (Bronz Yazar)
  15 Nisan 1999 doğumlu, İstanbul üniversitesi- FTR Bölümü öğrencisi, bilime ve sanata meraklı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  1 Comment

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: