Çernobil’in Reaktörüne Çelik Kalkan

Çernobil’in Reaktörüne Çelik Kalkan

Dünyanın en büyük nükleer kazasının yaşandığı Ukrayna’daki Çernobil santralindeki reaktörü dev bir kalkanla örtme çalışmaları başladı.

Beton ve çelikten yapılan yerine konulduğunda 1986’daki patlamada çatısı havaya uçan reaktör enkazının üzerini kaplayacak.

Patlamada radyoaktif maddeler havaya karışmış ve Türkiye ve Avrupa genelinde bir kamu sağlığı krizi yaşanmıştı.

Kalkanın gelecek 100 yıl boyunca yeni radyoaktif madde sızmasını önlemesi planlanıyor.

275 metre genişliğinde ve 108 metre uzunluğundaki kalkanın maliyeti ise 1,6 milyar dolar.

Projeye öncülük eden Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, şimdiye kadar karada inşa edilmiş en büyük mobil yapı olacağını söylüyor.

Hidrolik krikolarla hareket ettirilen yapının nihai pozisyonuna beş günde geleceği belirtiliyor.

‘Mücadelede sonun başlangıcı’

Daha sonra “lahit” adı verilen bir beton koruma duvarının içinde bulunan reaktörü güvenli bir şekilde parçalama ve hala içeride bulunan büyük miktarlardaki radyoaktif maddeyi emniyet altına alma çalışmaları başlayacak.

Uzmanlar reaktörün lahitin altında çökmesi durumunda daha fazla nükleer malzemenin açığa çıkmasından korkuyor.

Reaktörün etrafında hala yoğun radyoaktif madde bulunduğundan, kalkanın uzak bir yerde inşa edilmesi gerekti.

Ukrayna Çevre Bakanı Ostap Semerak reaktörü örtme operasyonunun başlamasını “1986’daki kazanın ortaya çıkarttığı sonuçlarla mücadelede sonun başlangıcı” olarak tanımladı.

Çernobil Santrali’ndeki patlama, tarihteki en kötü nükleer faciaydı. Faciada ölenlerin sayısıysa tartışmalı. 2005’te Birleşmiş Milletler destekli Çernobil Forumu’nun raporuna göre kazada 50’den az kişi öldü. Çoğu kazanın hemen ardından hayatını kaybetse de bazıları 2004’e dek yaşadı.

Forum radyasyonla temastan ölenlerin sayısının en nihayetinde 9 bini bulabileceğini söylerken, Greenpeace bu sayının 93 bini bulabileceğini savunuyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Önerebileceğimiz diğer bir video:

Nükleer enerji tarihi, 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından kazara, uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yan yana durması ve karanlıkta yayılan radyoaktif ışınların fark edilmesi ile başlayan ve 1934 yılında atomun parçalanması ile devam eden süreçtir. Nükleer enerji bilim insanlarının yanı sıra sanayicilerin ve politikacılarında gündeminde baya yer tutuştur. Ne yazık ki diğer birçok teknolojik gelişmede olduğu gibi önce askeri alanda çalışmalar başlamış daha sonra ticari olarak devam etmiştir.

Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

2 Comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: