Evrendeki Şimdiye Kadarki En Büyük Patlama İzlendi

Evrendeki Şimdiye Kadarki En Büyük Patlama İzlendi

Astronomlar şimdiye kadar izlenen en yoğun enerjili olayı keşfettiler.

Evrendeki Şimdiye Kadarki En Büyük Patlama İzlendi

8 milyar yıl önce büyük bir hidrojen bulutu süper kütleli bir kara deliğin içine girdi ve bilim insanları tarafından günümüze kadar gözlemlenen en enerjik patlamayı tetikledi. Işın patlaması, bilinen tüm süpernova patlamalarından 10 kat daha kuvvetliydi ve 3 yıl kadar devam etti. Araştırma ekipleri ilk önceleri bu sıra dışı kozmik olay için bir açıklama getiremediler.

Yalnız uzun dalga kızılötesi aralığından yüksek enerjili X-ışınlarına kadar bir çok farklı aletle yapılan gözlemler, bir açıklama bulmalarına yardımcı oldu. Çünkü, patlamayı çıplak gözle gözlemlemek mümkün değildir. Oysa evrendeki patlamalar ender değildir: Ölen yıldızlardaki termonükleer patlamalardan, tüm yıldızlar parçalayan süpernovalara, süper kütleli kara delikler tüm yıldızları yuttuğunda meydana gelen radyasyon patlamalarına kadar bir çeşitlilik söz konusu. Fakat bunların hiçbiri, AT2021/wx ismi ile kataloğa giren yoğun enerjili kozmik olayla eşleşmedi.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Multiwavelenght observations of the extraordinary accretion event AT2021/wx, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 11.04.2023.

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*