Haftanın Film Önerileri: WALL-E, Yarının Sınırında ve Göz

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 filim önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. WALL-E 2008

Bize göre gelmiş geçmiş en iyi animasyonlardan biri olan WALL-E uzak gelecekte geçmektedir. Ama bu gelcek sanılanın aksine toz pembe bir gelecek değildir.Çöpler ile dolu bırakmış olduğumuz Dünya’dan insanlık ayrılmış ve Dünya tükenmiş durumdadır. Yapay zekaya sahip gelişmiş robotlar Dünya’yı temizlemeye çalışıyorlar. Bu robotlardan biri olan sevimli WALL-E yine sıradan bir gününde daha gelişmiş bir robot olan EVE’nın gelmesiyle hayatı değişir. İnanılmaz eğlenceli ve eğitici bu film listemize 5 yıldızla giriyor. Kesinlikle izlemenizi öneririz. İyi seyirler. 

26 Eylül 2008 / 1s 37dk / Animasyon, Macera, Bilimkurgu, Fantastik

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

Ülke: ABD

 

2. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) 2014

Yakın bir gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adı verilen uzaylılar, birçok büyük şehri yok etmiş ve milyonlarca insanı ölümüne neden olmuştur. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına ve silahlarının gücüne ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı saldırısına karşı güçlerini birleştirmek zorundadır ve bu güç birliği dışında da ikinci bir çareleri gözükmemektedir. Subay Bill Cage (Tom Cruise) daha önce uzaylılarla yapılan bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atandığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Cage düşman uzaylılarla ilk karşılaşması ile dakikalar içerisinde öldürülür. Fakat bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Cage, sıra dışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics’lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

Yarının Sınırında, bir bilim kurgu filmi olarak sürükleyici konusu, düşmeyen temposu ve düşündüren finali ile 4 yıldız alarak listemize giriyor. İyi seyirler.

6 Haziran 2014 / 1s 53dk / Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

Ülke: ABD, Avustralya

 

3. Göz (I Origins) 2014

Moleküler biyolog Ian Gray (Michael Pitt) ve laboratuvarda birlikte çalıştığı arkadaşları Karen ve Kenny, insan gözünün evrimine dair bir araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırma, insanoğlunun kaderini etkileyecek sonuçlar doğurma potansiyeline sahiptir. Ian bu sırada oldukça farklı gözleri olan Sofi (Astrid Bergès-Frisbey) ile tanışır ve dünyası değişir.

Göz (I Origins) bilimsel düşünce ve ruhani boyutu buluşturan yapısı, sorgulamak ve inanmak arasındaki ince çizgide dolaşan konusu ile bizden 3 yıldız alarak listemize giriyor.

25 Eylül 2014 / 1s 46dk / Dram, Bilimkurgu

Yönetmen: Mike Cahill

Oyuncular: Michael Pitt, Brit Marling, Astrid Bergès-Frisbey

Ülke: ABD

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: WALL-E, Yarının Sınırında ve Göz

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here