NeuraLink Nedir?

NeuraLink Nedir?

Hepimizin yakından tanıdığı Tesla Motors ve SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, NeuraLink adlı yeni şirketi ile insanların beyinlerini bilgisayara bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını doğruladı.

Aslında NeuraLink 2017 yılından beri var. Makineler ile canlı beyinleri arasında bir arayüz oluşturma hedefi olan bu şirket, doğrudan beyin gücü ile makineleri yönetme üzerine araştırmalar yapıyor. Musk tarafından bu çipin körlük, felç  ve işitme kayıplarının giderilmesi için kullanılacağı söylense de oluşturulacak çip insanlar arasında bazı endişelere yol açıyor.

Son haberlere göre Elon şirketin yavaş ilerleyişinden memnun olmadığını dile getirmişti.  Neuralink, kimileri için pek çok alanda umut verici bir gelişme olarak görülse de, kimileri projenin gelmiş geçmiş en büyük risklerini doğuracağını dile getiriyor. Gelin bu çipin nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Bu şirkette geliştirilen cihazda saç telinden ince sicimlere bağlı 3.000’den fazla elektrot bulunuyor ve bu elektrotlar beyin siniri olan yaklaşık 1000 nöronun aktivitesini izleyebiliyorlar. NeuraLink şirketinin geliştirdikleri cihaz nöronların aktivite kayıtlarını yapabiliyor, analiz edebiliyor, beynin neresine uyarı verebileceğini de saptıyor. Bu çipin ise nöronları ve sinir uçlarını uyarması hedefleniyor. Ancak şöyle bir sorun var; şirket beyindeki fonksiyonları nasıl bilgisayar verilerine dönüştürdüğünü açıklamıyor. (Kaynak BBC News)

Bu bilinmezlikler arasında Türk Halkı’nın NeuraLink projesine nasıl baktığını DORinsight şirketi araştırmış. Bu araştırmaya katılan katılımcıların %57’si bu proje ile beynin karmaşık yapısının deşifre edebileceğini düşünüyor. Katılımcıların %45’i bu projenin kendilerini heyecanlandığını, %43’üyse endişelendirdiğini ifade etti. Bu projenin hiçbir şey hissettirmediğini söyleyenlerin oranı ise %12. Buradan şunu söyleyebiliriz ki bu proje Türk Halkı’nı hem heyecanlandırıyor hem de endişelendiriyor.

Unutmamalıyız ki bu işin henüz başındayız ve konu insan beyni olunca riskleri en aza indirmek zorundayız.

Yazan: Hasan SALHİ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Hasan Salhi (Gümüş Yazar) hakkında 27 makale
Merhaba. Celal Bayar Üniversite'sinde endüstri mühendisliği öğrencisiyim. Her zaman kaliteli ve özgün içerik hazırlamaya çalışıyorum Teşekkürler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*