Bilinen En Büyük Güneş Sistemi Bulundu!

Bilinen En Büyük Güneş Sistemi Bulundu!

Astronomlar, şimdiye kadar bilinen en büyük Güneş Sistemi ‘ni buldular.

İngiltere’deki Kraliyet Astronomi Derneği’nin aylık bülteninde bulunan habere göre yıldızının etrafında tam bir turu yaklaşık 1 milyon yıl süren dev bir gezegen bulunuyor.

Bu gezegenin yörüngesi, bizim gezegenimizinde bulunduğu güneş sisteminde yer alan Plüton’un yörüngesinden 140 kat daha büyük bir çapta.

2MASS J2126-8140 adı verilen gezegenin kütlesi ise Jüpiterin kütlesinden 12 ila 15 kat kadar büyük.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Simon Murphy bu keşfe, “böyle düşük kütleli bir gezegenin bağlı bulunduğu yıldıza bu kadar uzak olması çok ilginç. Bunun, bizim güneş sistemimizde olduğu gibi toz ve gaz bulutundan oluşmuş olması mümkün gözükmüyor.” diyor.

Yeni bulunan bu güneş sisteminin boyutları, daha önce keşfedilen gezegen yıldız eşleşmelerinden yaklaşık üç kat daha büyük.

Bilim insanları yeni güneş sistemini dünyanın yakınlarındaki ‘yaşı genç’ yıldızları incelerken keşfettiklerini belirtiliyor.

Dünyadan 100 ışık yılı uzaktaki gezegenleri inceleyen bilim insanları, inceledikleri gezegenlerden ikisinin aynı yönde hareket ettiğini ve aynı sistemin parçası olduğunu gördüler.

Dr. Murphy, yeni güneş sisteminin 10 ila 45 milyon yıl önce, kendilerini aynı yöne iten bir gaz kütlesinden oluşmuş olabileceği belirtiyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

 

Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Uzayda Bile Yaşayabilen Hayvan: Tardigrad

Uzayda Bile Yaşayabilen Hayvan: Tardigrad -272 °C ila yaklaşık 150 °C arasında değişen sıcaklıklara dayanabilen, radyasyonlu ortamda hatta uzay boşluğunda bile hayatta kalabilen bir hayvan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

İlgili Yazılar

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: