Dünyanın En Büyük Danimarkalısı Niels Bohr Kimdir?

Niels Bohr Kimdir?

Bu unvanı ona, bizzat Danimarkalılar vermiştir. Dünyanın en büyük Danimarkalısı diyerek, övünç kaynakları dört sebepten biri olarak görmüşlerdir.

Niels Bohr, kuantum fiziğine 50 yılını vermiştir. Kuantum kuramının atom yapısının belirlenmesinde ilk kez model oluşturmuş ve atom çekirdeğinin “Sıvı damlacığı modeli” ‘ni geliştirmiştir. Rutherford, Einstein gibi çok ünlü bilim insanları ile çalışmıştır.

Kopenhag Teorik Fizik enstitüsü başkanlığı yapmış, kürsü sahibi, genç fizikçilerin çalışmak için can attığı, sıraya girdiği bir bilim insanıydı. Hatta başkanlığını yaptığı enstitü bütün çevreler tarafından Bohr enstitü olarak anılırdı.Yetiştirdiği ünlü fizikçiler arasında, Heisenberg, Pauli, Gamaw, Landau’da vardır.

1922`de emekleri Nobel ile ödüllendirilmiştir. Oğlu Aage Bohr’da babası gibi büyük bir fizikçi olup 1975’te Nobel Ödülünü kazanmıştır.

“Kuantum mekaniğini düşündüğünüzde, başınız dönüp mideniz bulanmıyorsa, onu gerçekten anlamış sayılmazsınız” sözü Ona aittir.

Niels Bohr’un, evrenin kuantum mekaniğine göre son derece farklı işleme tarzı ile görüşleri, kuantum tuhaflığı hala bir çok bilim insanın başını döndürmektedir.
Ünlü sicim kuramcılarından Brian Greene’de kitaplarında “Bilim insanlarının en büyüklerinden Niels Bohr benim kahramanlarımdan biridir” demiştir. Bohr’un büyüklüğünü bazı çalışmalarını inceleyerek daha iyi görebiliriz.

Uzayda belirli bir yerde ki bir dalganın büyüklüğü, elektronun uzayda o noktada bulunma olasılığıyla orantılıdır. Olasılık dalgasının küçük olduğu yerler elektronun bulunma olasılığının düşük olduğu yerlerdir. Olasılık dalgasının sıfır olduğu yerler ise elektronun bulunamayacağı yerlerdir öngörüsü ve elektronun belirli bir konumu yoktur, olasılık dalgası, elektronun uygun bir şekilde incelendiğinde, burada veya şurada olma olasılığını şifreler, bir elektron konumu konusunda söylenebilecekler gerçekten bundan ibarettir öngörüsü, kuantum mekaniğinin temel taşlarını oluşturmuştur.
1885`doğmasından dolayı 2.Dünya savaşında yaşamış, bu süreçte ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Çok azimli, neşeli, mizah gücü yüksek bir insan için savaş ile beraber acılı yıllar başlamış, bu süreçte Amerika`ya yerleşmek zorunda kalmıştır.

Tıpkı Einstein gibi Bohr`da 2.Dünya savaşının kara lekesi olarak tarihte yerini alan atom bombasının yapımı ve gelişiminde katkıda bulundu. Savaştan sonra ise doğduğu topraklara geri dönerek 1962 yılında Kopenhag’ta vefat etti.

Einstein‘ın, atom bombası yapımı ve kullanımında ki pişmanlığını, “Keşke ayakkabı tamircisi olsaydım” sözleriyle dile getirdiğini hepimiz biliyoruz. Dünyanın en büyük Danimarkalısı Niels Bohr’un bu konuda bir demecine rastlamadım araştırmalarım sırasında, fakat hayatını okudukça, böyle bir pişmanlık içerisinde olduğunu hissettim. Bilime katkılarından dolayı kendisini saygı ile anıyoruz.

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Yazan: İ. Kaya

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: