Daha Fazlası

  Güneş Enerjisinden Yararlanmanın Geldiği Son Boyut

  Güneş Enerjisinden Yararlanmanın Geldiği Son Boyut

  Araştırma sahibi Güney Çin Teknoloji Üniversitesi bilim insanları. Çinli bilim insanları, güneş ışınlarından elektrik üretmek için kullanılabilecek bir pencere camı malzemesi geliştirdiler.
  Artık alışık olduğumuz gibi, evimize giren güneş ışınlarının sıcaklığından korunmak için perdemizi ya da panjurumuzu kapatıp, klimamızı açmaya gerek kalmayacak. Bu yöntem evimizin içini kararttığı içinde ekstra ışık yakmak zorunda da kalmayacağız.
  Bu buluş cama, film gibi kaplanıyor. Film ısıyı kapalı tutup, aynı zamanda da hala ışığın eve girmesini sağlıyor. Araştırma, “Joule” dergisinde yayınlandığında büyük ilgi görmüştür. Araştırma ekibinden Hin-Lap Yip, bu alternatif güneş enerjisi filmlerine, “ organik fotovolttaik” ismini verdiklerini belirtti.
  Pencereleri elektrik jeneratörlerine ısı yalıtım malzemesi olarak dönüştürmek için mükemmel bir yöntem olduğuna bilim insanları hem fikirler. Bu buluş da, bilim adamlarının zorluğu, binanin aşırı ısınmayacağı şekilde yansıtılması için ışık miktarını ayarlama ve pencereden hala yansıtılması gereken ışık miktarını dengelemek idi..
  Bunu yapmak için, daha önce bu görevlerden bireysel olarak sorumlu olan malzemeleri bir araya getirdiler. Farklı amaçlar için farklı dalga boyları kullandılar.. Kabaca özetlemek gerekirse ;
  Prototip film, yüksek enerjili UV ışığını ve bina ısıtmasının ana nedeni olan kızılötesi ışığın çoğunu yansıtır. Kızılötesi ışık ise bu yansıtılan ışığı elektriğe dönüştürür. Aynı zamanda, güneş radyasyonu görünür kısmı prototip film ile parlayabilir, böylece onunla hazırlanan bir pencere hala saydam olabilir. Evinizin ısıdan yalıtımını sağlarken, aynı zamanda ışığınız ve güneş enerjisinden üretilmiş elektriğiniz olabilir.
  Çeviri: İ. Kaya
  Kaynak*
  Tükenmez Kalem (Altın Yazar)
  Bilim sever, bilim yazarı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  2 Comments

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: