Einstein’ın Görelilik Kuramı

Yazar: Thomas Bührke

Çevirmen: Zeynep Taşkın

Haftanın Kitap Önerisi: Einstein’ın Görelilik Kuramı

Thomas Bührke, Özel Görelilik ve Genel Görelilik kuramlarının birer özetini yaptığı bu kitabında 20 yüzyıl başında günümüze kadar gelişen astronomi ve astrofizik kaydetiği gelişmeleride anlatıyor. Kitapta Kütleçekimi dalgaları, karanlık madde ve karanlık enerji,  kütleçekimsel kızıla kayma, kara delikler, kütleçekimi etkisiyle ışığın sapması gibi bir çok konu var. Bu ve benzeri konların güzel özeti olan bu kitabı sizlere öneririz.

Sayfa Sayısı: 288

İlk Baskı Yılı: 2018

Yayınevi: Say Yayınları

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein, 14 Mart 1879 yılında Ulm, Alman İmparatorluğu’nda dünyaya geldi. Almanya doğumlu Yahudi teorik fizikçi olan Albert Einstein, devrim niteliğindeki fizik ve matematik çalışmaları sayesinde, 1921 senesinde Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. 1905 yılı Einstein için mucize yıl olarak adlandırılır. Bern Patent ofisinde çalışırken, o sene devrim niteliğinde 4 tane makale yayınladı. E = mc formülü ile bilinen enerji madde ilişkisini bulmuştur.Özel görelilik ardında yer çekimini de işin içine katarak genel göreliliği bulmuştur. Bu çalışmasıyla yeni bir uzay- zaman algısına sahip olduk. Ama Nobel Ödülü’nü Newton’un evren anlayışını yıkan Genel Görelilik çalışmasından değil Kuantum Mekaniğine yol açan Foto Elektrik Etkisi ile almıştır.

Son yüz yılın en zeki insanlarından bir kabul edilen deha 18 Nisan 1955 yılında Princeton, New Jersey, Amerika Birleşik Devletler’de hayatını kaybetti. Ölümünden sonra bile beyni kaçırılarak incelendi.

Albert Einstein’ın siyasi görüşü ve çalışmalarından dolayı FBİ Einstein hakkında 1.400 sayfalık bir dosyaya hazırlamıştır.

Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here