Kazanan Kim Olacak?

Kazanan Kim Olacak?

Edison’un DC’si mi, Yoksa Tesla’nın AC’si mi?

Edison her ne kadar elektriğin ardındaki önemli beyinlerin başında gelen büyük mucit olsa da Maxwell‘in denklemlerini tam olarak anlamamıştı. Hatta Edison, matematik bilgisi son derece fazla olan bilim insanlarını da küçümserdi.

Kazanan Kim Olacak? Edison’un DC’si mi, Yoksa Tesla’nın AC’si mi?

Edison modern dünyanın mimarlarından biri olsa da, maddi açıdan bedeli ağır olacak bu hatası, onun Tesla ile gireceği mücadelede sonunu getirmesine neden olacaktı.

Bir elektrik santralinden gelen elektrik kablolar binlerce volt taşıyabilir. Fakat, evinizin hemen yanında bulunan transformatör, bu voltajı 110 volta kadar indirebilir ve bu da televizyon ve buzdolabını çalıştırabilir.

Eğer bu alanlar statikse ve değişmezlerse, birbirlerine dönüştürülemezler. Sürekli değiştiğinden AC elektrik, daha sonra tekrar elektrik alanlarına olan manyetik alanlara dönüştürülebilir. Fakat bu sefer, bu elektrik alanlan daha düşük bir voltaj değerine sahip olur. Bu da AC akımının transformatör kullanarak voltajı kolaylıkla değiştirebileceği anlamına gelir. Fakat, DC akımı için (voltaj değeri sabit olduğundan ve değişken olmadığından) aynı şey geçerli değildir.

Sonuç olarak, Edison hem savaşı hem de DC teknolojisine yatırdığı önemli fonları kaybetti. Maxwell denklemlerini yok saymanın bedeli onun için bu kadar büyük oldu.

İlginizi Çekebilecek videolar:

Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*