Haftanın Film Önerileri: Her Şeyin Teorisi, Geliş ve Zamanın Ötesinde

Haftanın Film Önerileri: Her Şeyin Teorisi, Geliş ve Zamanın Ötesinde

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything) 2015

Her Şeyin Teorisi filmi, son yüz yılın en ünlü bilim insanı olan Stephen Hawking’in hayatını ve eşi Jane Hawking ile olan ilişkisini anlatıyor. Jane’le üniversite döneminden tanışması ile başlayan film Stephen Hawking‘in eşinin desteğile hastalığına karşı mücadelesini anlatıyor. Stephen Hawking’in nasıl Stephen Hawking olduğunu başarılarını düşüşünü, mücadelesini ve büyük zaferini işleyen bu film inanılmaz derecede sürükleyici. Film biyografiden öteye ilham verici bir yanıda mevcut. Zamanın Kısa Tarihi kitabının doğuşundan, kara delikler Hawking ışınımına kadar muazzam fikirlerin ortaya çıkışı ve kendini sarıp sarmalayan hastalığa karşı pes etmeyen bir yaşam öyküsü izleyeceksiniz. 

Eddie Redmayne, Stephen Hawking rolünde inanılmaz bir oyunculuk çıkarıyor. Yer yer gerçek Hawking mi yoksa Redmayne mı ayırt edemeyebilirsiniz. Tüm fizikçilerin gönlünde yatan Her Şeyin Teorisi’ni arayan Stephen Hawking’in hayatını anlatan bu film listemize 5 yıldızla giriş yapıyor. İzlemeniniz mutlaka öneririz. 

27 Şubat 2015 / 2s 3dk / Biyografik, Dram

Yönetmen: James Marsh

Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior

Ülke: İngiltere

 

2. Geliş (Arrival) 2016

Dünyanın 12 noktasında devasa uzay gemileri inmiştir. Ülkeler amaçlarının ne olduğu bilinmeyen bu uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aramaya başlarlar. Uzaylılarla iletişim kurması için ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks çağrılır. Ayrıca Dr. Louise Banks’a yardımcı olması için de fizikçi Ian Donnelly görevlendirilir. Bundan sonra ikilinin amacı uzaylıların dost mu yoksa düşman mı olduğunu belirleyebilmektir. Bu süreçte yaşayacakları bir diğer zorluk ise ordunun uzaylılara karşı yapılmasını gerekli gördüğü saldırı planını engellemek olacaktır.

Arrival, dünya dışı varlıklar ile teması işleyen son dönemin en etkileyici filmlerinden birisi  olarak dikkatimizi çekiyor. Dünya dışı varlıkları işleyen çoğu filmin aksine Arrival’ın temposu oldukça düşük ancak bu düşük tempo olayları daha iyi kavramamızı sağlıyor. Ayrıca filmde uzaylılar Dünya’ya gelse onlarla nasıl iletişim kurmaya çalışacağımız konusu oldukça gerçekçi bir biçimde ele alınmış. Arrival, uzaylılarla savaşılan bir aksiyon filmi olmaktan ziyade ”Uzaylı Dili ve Edebiyatı” kıvamında ilginç bir film olması ile bizden 4 yıldız almayı başarıyor.

11 Kasım 2016 / 1s 56dk / Bilimkurgu

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

Ülke: ABD

 

3. Zamanın Ötesinde (Predestination) 2014

Predestination, zamanda yolculuk yapıp olmuş ya da olacak olayların önüne geçmeye ve suçluları yakalamaya çalışan bir zaman ajanının hikayesini işliyor. Gizli bir servise bağlı çalışan ajan, son görevinde 1975 yılında New York’ta meydana gelen bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumlu olan Fiyasko Bombacısı adlı teröristi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaya çalışmaktadır. Görevi için 1970 yılına New York’ta bir barda, barmen olarak çalışmaya başlayan ajan orada “Evlenmemiş Anne” rumuzlu John isimli bir köşe yazarıyla tanışır. Küçük bir bar sohbetiyle başlayan ikilinin sohbeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha da derinleşecektir.

Predestination, zamanda yolculuk konu filmler içinde izledikten sonra üzerine tekrar tekrar düşüneceğiniz zaman mekan ve algı sınırlarınızı zorlayacak bir film olmsdı ile 3 yıldız alarak listemize girmeyi hak ediyor.

13 Haziran 2014 / 1s 38dk / Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

Ülke: Avustralya

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Her Şeyin Teorisi, Geliş ve Zamanın Ötesinde

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*